17.14.05
На допомогу письменнику-початківцю
На допомогу письменнику-початківцю

                 В принципі, відповідь на питання "Що потрібно для того, щоб написати хорошу книгу?" простий - потрібен тільки талант і ідея книги. А все інше вже прикладеться. Все? Ні, не все. Виявляється, це не завжди так. Ну, наприклад, людина талановита, ідея книги є, але під час розробки сюжету забуваються важливі деталі, розроблені раніше. Або пропадають корисні ідеї. В результаті може бути порушена цілісність тканини сюжету, зірвані терміни написання книги ... Зрозуміло, що нічого хорошого такі проблеми не принесуть. На щастя, сучасні технології здатні допомогти письменнику і поету - як новачкові, так і професіонала в його щоденному тяжкій праці (так, розумова праця часто буває складніше фізичного, це знаємо всі ми, правда?).

Раніше письменникові (у якого є ідея) працювати було складніше, ніж зараз - всі ці блокнотики для нотаток, велика кількість зошитів для запису, що втрачаються рукописи та їх частини. Благо, зараз є заміна - навіть найпростіший "блокнот" може використовуватися досить ефективно, що і говорити про такі монстрів, як Word або Open Office.

Але все одно, залишилася проблема компіляції всіх своїх напрацювань, складання окремих частин в єдине ціле. Гаразд, якщо це розповідь, а що, якщо задумана велика повість чи роман з безліччю героїв і сюжетних ліній? Такі хитросплетіння нікому не під силу утримати в пам'яті, включаючи деталі. Залишаються ті ж зошити і блокнотики? Зовсім ні, уже існують програми, "заточені" виключно під письменників і поетів. Вже немає загрози встати вранці і не згадати, що ж там повинен був зробити побічний герой побічної сюжетної лінії, яка повинна стати однією з головних ближче до розв'язки.

Крім того, під час написання головний герой може неодноразово трансформуватися, оскільки така задумка автора. Іноді буває й так, що весь сюжетний світ зазнає значних змін, з'являються неточності і нестиковки, на які постійно наштовхується потім нещасний читач. Напевно, ви вже читали подібні "шедеври", де автор, спотикаючись сам, намагається довести до кінця свого читача? Даремна праця - такі книги залишаються припадати пилом на полицях.

Ця стаття складається з трьох частин - власне, інструменти, які можуть допомогти письменнику і поради "бувалих". Перша, технологічна частина розповідає про десктопних програмах і веб-сервісах, призначених виключно для людей пера. А ось друга частина включає змістовні поради, напрацьовані за роки й роки тяжкої праці - мова йде про ради, які дають відомі люди, які написали не один десяток оповідань і повістей. Такі поради - найбільш цінні, правда?

І так, хотілося б ще бачити четверту частину, четвертий блок цієї статті - дуже сподіваюся на вашу допомогу в цьому питанні. Упевнений, що є серед наших читачів представники "пишучої братії", здатної дати, можливо, більш цінну інформацію, ніж ту, яка викладена в цій статті.

Отже, давайте розглянемо можливий інструментарій письменника. Нагадаємо, перша частина - програми для ПК, то пак десктопний софт.

Celtx

Багато хто називає цю програму літературної майстерні. Чому? По-перше, тому що Celtx створений спеціально для драматургів / сценаристів / режисерів. Природно, він підходить і для письменників / поетів. У цій програмі є можливість додавання фотографій, картинок, музики, описи сцен. Як приклад можна привести ідею постачання своїх персонажів портретами, ключовими ілюстраціями до сюжету, музичними композиціями.

Мабуть, найбільш важлива функція - можливість керувати структурою твору, для чого був створений продуманий алгоритм зв'язування об'єктів. Celtx гарний також і тим, що це мультиплатформенна програма, яка доступна для декількох операційних систем.

Розробляється Celtx не одним і не двома людьми - для цієї мети існує ціле співтовариство, а це десятки, якщо не сотні людей. Ви теж, за бажання, можете взяти участь в даному проекті. Завдяки активній роботі спільноти додаток забезпечено великою кількістю локалізацій, серед яких є і російська мова.

OmmWriter

Ця програма являє собою мінімалістичний текстовий редактор, який дозволяє повністю зануритися в роботу. Все це стає можливим завдяки приємною, розслаблюючій музики стилю ембієнт, вдало підібраного фону і приємним звуковим ефектам. Яким ефектів? Під час роботи з клавіатурою будь натиснутий символ супроводжується приємним клацанням.

І так - ця програма розроблена для користувачів Mac OS.



Writer's Cafe

Ще один відмінний інструмент для письменника з інтуїтивно зрозумілим, продуманим інтерфейсом. Зайвим буде говорити, що Writer's Cafe створена спеціально для письменників. Для зручності інтерфейс побудований так, що праву половину екрана займає робочий стіл з іконками. Подібна структура дозволяє скоротити час роботи з програмою, і навіть недосвідчені користувачі з легкістю зрозуміють, що там до чого.

Є такі приємні речі, як "біндери", чи то пак віртуальні скріпки, генератор імен героїв (на англ.), Можливість збереження додаткової копії проекту. Програма підтримує три операційні системи: Windows, Linux, Mac.

Інтернет-сервіси

Archetype

Цей сервіс допоможе письменнику, у якого закінчилися ідеї - ну, захотілося музі перепочити пару деньків, що такого. А ось Archetype здатний пробудити музу, і поставити її на службу суспільства. Іншими словами, сервіс є комбайн - генератор ідей, генератор персонажів, генератор сюжетних ліній.

В якості допоміжних сервісів можна назвати jiport (тезаурус) або його англомовний аналог bighugelabs.

Для поета можна порекомендувати цей сервіс, який зможе допомогти підібрати риму - Stihi.ru.


XMind

Дуже цікавий, новаторський сервіс, який дозволяє створювати "ментальні карти". Він призначений тільки для цієї мети, і може стати в нагоді не тільки письменникам і поетам, але і вченим, які пишуть великі наукові статті або науково-популярні книги. Основна мета сервісу - організація ідей автора у міру їх появи.

Є ще один схожий сервіс– Mindmeister. Він, також як і попередній, допомагає в проведенні мозкового штурму. Всі отримані в результаті ідеї можна інтегрувати в єдине ціле, а вийшла схему використовувати у творі. До речі, скласти план сюжету цілком здатний сервісНовинка! Натисніть слова вище, щоб переглянути альтернативні переклади. ВідхилитиПерекладач Google для компаній:Translator ToolkitІнструмент перекладу веб-сайтівПошук на світовому ринкуВимкнути миттєвий перекладПро Перекладач GoogleМобільні пристроїКонфіденційністьДовідкаНадіслати відгук Loosestitch.

Lulu, The Writer’s Database, Amazon, CreateSpace

Це чотири найбільш відомих серед письменників сервісів, які позбавляють вас від необхідності оббивати пороги видавництв, вибираючи те з них, яке зможе опублікувати і поширити вашу книгу.

Всі ці сервіси здатні на більше - зв'язок з видавництвами, публікація книги, реєстрація в каталозі ISBN, доставка в реальні та віртуальні книжкові магазини. Найцікавіша, на мій погляд, функція - можливість відстежувати шлях вашої книги від столу видавця до полиці в книжковому магазині.

Так, інструменти перераховані, описані і класифіковані, тепер прийшов час розставити їх по етапах написання книги. Погодьтеся, було б неправильним цього не зробити - раз вже ми вирішили все робит.

Планування

• Celtx
• XMind
• Stihi.ru
• Archetype
• Mindmeister
• Loosestitch

Написання

• Writer's Cafe
• OmmWriter
• Celtx


Публікація

• Lulu
• The Writer’s Database
• Amazon
• CreateSpace


Зрозуміло, що список цей можна постійно доповнювати - так що, якщо у вас є час і бажання, можете допомогти нам в цьому.

Після всього сказаного час послухати поради досвідчених письменників, які бажають допомогти менш досвідченим своїм колегам.

• Для того, щоб залучити сучасного читача, варто почати експериментувати з перегинами сюжету, переплетеннями сюжетних ліній. Не бійтеся порушувати традиції - адже це те, що зробило багатьох авторів дуже відомими. І тепер саме їх, бунтарів, називають респектабельним словом "метр".

• Перш, ніж описати сцену, варто її обдумати, зрозуміти, для чого вона потрібна. Адже кожен блок тексту повинен бути невід'ємною частиною попередній частині, плюс становити єдине ціле з ще ненаписаними розділами.

• Спробуйте здивувати не тільки і не стільки читача, скільки себе самого. Може бути, саме неймовірне припущення, викладене на папері, і зробить книгу привабливою, затягує.

• Якщо у вас пропало натхнення, ви "застрягли" на одному місці - можна або перечитати все вже написане, щоб знайти дрібниці, які можуть послужити основою для продовження сюжету. Можна також і використовувати зазначені вище інтернет-сервіси, включаючи "генератор проблем".

• Пишіть книгу, яка буде цікава вам.

•Не варто використовувати складні слова і вирази. Якщо пропозицію можна спростити - зробіть це. Якщо одне, складне слово, можна замінити іншим, простіше - зробіть це. В кінці-кінців, подумайте про тих, хто буде читати вашу книгу. І так - не варто використовувати довгі слова там, де підійде і коротке. Складні слова ускладнюють читання, і показують автора не ерудитом, а зеленим новачком, графоманом. Є винятки, але на те вони й винятки.
Переглядів: 827 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close