DVI

Вівторок, 21.01.2020, 20.57.42
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
 • Сторінка 1 з 1
 • 1
Форум » Avto » Чи знали ви що ... » Гідропідсилювач керма
Гідропідсилювач керма
dviДата: Середовище, 07.09.2011, 20.06.59 | Повідомлення # 1
Бог :-)
Група: Адміністратори
Повідомлення: 77Репутація: 32767  ±
Зауваження:  ±
Статус: Оффлайн
Гідропідсилювач керма - Енциклопедія японських машин

Гідравлічний підсилювач керма (ГУР) не тільки забезпечує комфорт, а й підвищує безпеку руху. Він допомагає водієві зберегти контроль над автомобілем навіть у разі розриву передньої шини. Надійність цього дорогого пристрою залежить від своєчасного обслуговування.
До появи підсилювачів привела необхідність знизити зусилля, що додається водієм до рульового колеса, що особливо важливо для вантажних автомобілів. Навіть при складному пристрої і, як наслідок, високу вартість гідропідсилювачі отримали велике поширення завдяки тому, що крім основної функції (підсилення) вони:

 • дозволяють зменшити передавальне відношення рульового механізму. Це знижує кількість оборотів керма між його крайніми положеннями і, відповідно, збільшує маневреність;
 • пом'якшують удари, що передаються на кермо від нерівностей дороги, знижуючи стомлюваність водія і допомагаючи утримати кермо при розриві передньої шини;

 • зберігають можливість управління автомобілем при виході підсилювача з ладу;
 • забезпечують «почуття дороги» і кінематичне стежить дію (див. нижче)Пристрій гідропідсилювача

Підсилювач керма (рис.1) представляє з себе гідравлічну систему, що складається з таких елементів.


Насос забезпечує тиск і циркуляцію робочої рідини в системі. Найбільшого поширення набули пластинчасті насоси (рис. 2) завдяки їхньому високому к. п. д. і низькій чутливості до зносу робочих поверхонь. Насос кріпиться на двигуні, а його привід здійснюється ремінною передачею від колінчастого валу.

Розподільник направляє (розподіляє) потік рідини в необхідну порожнину гідроциліндра або назад в бачок. Якщо його золотник (рухливий елемент) переміщається при цьому поступально - розподільник називають осьовим, якщо обертається - роторним. Він може знаходитися на елементах рульового приводу або на одному валу з рульовим механізмом. Розподільник - це прецизійний (високоточний) вузол, дуже чутливий до забруднення масла.

Гідроциліндр перетворить тиск рідини в переміщення поршня і штока, який через систему важелів повертає колеса. Може бути вбудований в рульовий механізм або розташовуватися між кузовом і елементами рульового приводу.

Робоча рідина (спеціальне масло) передає зусилля від насоса до гідроциліндра і змащує всі пари тертя. Резервуаром для рідини служить бачок. У ньому розташований фільтруючий елемент, а в пробці - щуп для визначення рівня.

Сполучні шланги забезпечують циркуляцію рідини за системою підсилювача. Шланги високого тиску з'єднують насос, розподільник і гідроциліндр, а по шлангах низького тиску рідина поступає в насос з бачка і повертається в нього з розподільника.

У сучасних автомобілях електронний блок (на малюнку не показаний) коректує роботу гідропідсилювача залежно від швидкості руху. Це додатково підвищує безпеку на високій швидкості, оскільки водієві складніше різко (мимоволі) повернути кермо і, відповідно, відхилити автомобіль від траєкторії.

Схема роботи ГУР

Робота гідропідсилювача з осьовим розподільником (без електронного блоку) схематично представлена ​​на рис. 2.


При нерухомому кермовому колесі (рис. 2, а) золотник утримується в середньому (нейтральному) положенні центруючими пружинами. Порожнини розподільника з'єднані між собою так, що рідина вільно перетікає з нагнітальної магістралі в зливну. Насос підсилювача працює тільки на прокачування рідини по системі, а не на поворот коліс.

При повороті керма (рис. 2, б) золотник переміщується і перекриває зливну магістраль. Масло під тиском надходить в одну з робочих порожнин циліндра. Під дією рідини поршень з штоком повертає колеса. Вони, в свою чергу, переміщають корпус розподільника у бік руху золотника. Як тільки рульове колесо перестає обертатися, золотник зупиняється і корпус його "доганяє". Відновлюється нейтральне положення розподільника, при якому знову відкривається зливна магістраль і припиняється поворот коліс. Так реалізується кінематичне стежить дію підсилювача - забезпечення повороту коліс на кут, що задається водієм при обертанні керма.

«Почуття дороги» - це зворотний зв'язок від керованих коліс через підсилювач до керма. Дає інформацію про умови, в яких відбувається поворот коліс. Для цього, як і на автомобілі без підсилювача, на слизькій дорозі кермо повинен повертатися легше, ніж на сухому асфальті. «Почуття дороги» (силове стежить дія) допомагає водієві правильно працювати кермом у будь-яких умовах. Для його здійснення в різних конструкціях розподільників передбачені плунжери, камери або реактивні шайби (рис. 2, б). Чим більше опір повороту коліс, тим вище тиск у циліндрі і розподільнику. При цьому одна з реактивних шайб з великим зусиллям прагне повернути золотник назад в нейтральне положення. У результаті кермо стає "важчим".

При наїзді на перешкоду (наприклад, камінь) воно впливає на керовані колеса, прагнучи їх повернути, що особливо небезпечно на високих швидкостях. Колеса, почавши вимушений поворот, переміщають корпус розподільника щодо золотника, перекриваючи зливну магістраль. Масло під тиском надходить у порожнину циліндра. Поршень передає зусилля на колеса у зворотному напрямі, не дозволяючи їм повертатися далі. Так як хід золотника невеликий (близько 1 мм), автомобіль практично не змінить напрям руху. Гідропідсилювач не лише полегшує водієві поворот коліс, але і оберігає пальці його рук від ударів спицями керма при наїздах на перешкоди. Невеликий поштовх на кермі все ж буде відчуватися через реактивних шайб, тиск над якими зросте.

У разі припинення роботи насоса (наприклад, при обриві ременя приводу) можливість управління автомобілем зберігається. Зусилля від рульового механізму в цьому випадку буде передаватися самим золотником на корпус розподільника і далі на колеса. Рідина, перетікаючи через перепускний клапан (на схемі не показаний) з однієї порожнини гідроциліндра в іншу, практично не перешкоджатиме повороту коліс. Але так як гідропідсилювач не працює, кермо стає «важчим».
Принцип роботи гідропідсилювача з обертовим (роторним) золотником аналогічний вищеописаному.

Рекомендації

Для того щоб гідропідсилювач не вийшов з ладу завчасно, необхідно стежити за його працездатністю - якщо вона в нормі, зусилля на кермі буде значно менше, ніж при вимкненому двигуні, а також дотримуватись вимог інструкції з експлуатації автомобіля і проводити наступні операції:

 • перевіряти рівень масла в бачку;
 • стежити за герметичністю системи і якнайшвидше усувати різні витоку;
 • перевіряти і при необхідності регулювати натяг ременя приводу;
 • замінювати фільтруючий елемент і масло один раз на 1-2 роки. Необхідно також проводити їх заміну, якщо змінився колір масла. Щоб уникнути виходу з ладу деталей гідропідсилювача неприпустимо:

- утримувати рульове колесо в крайньому положенні більше 5 с - це може викликати перегрів масла;
- тривало експлуатувати автомобіль з непрацюючим насосом - це призводить до швидкого зносу деталей рульового механізму і розподільника, оскільки вони не розраховані на такий режим.

При появі перших ознак несправності необхідно встановити причину і по можливості якнайшвидше її усунути.

Вузли рульового гідропідсилювача вимагають для ремонту кваліфікованого персоналу і високоточного устаткування, тому він можливий тільки в спеціалізованих майстернях. Доцільність ремонту або заміни вузла визначається його ціною. У більшості випадків для вітчизняних автомобілів вигідніше придбання нового вузла, для іномарок - ремонт може обійтися дешевше.
Форум » Avto » Чи знали ви що ... » Гідропідсилювач керма
 • Сторінка 1 з 1
 • 1
Пошук: