15.37.33
Чому люди вірять астрологічним прогнозам?
Чому люди вірять астрологічним прогнозам?

               Не так давно я вже  писав вступну статтю на тему астрології, намагаючись показати, що ніякі хіроманти астрологи не зможуть передбачити ні долю, ні характер людини, дивлячись на зірки, кавову гущу або ж на потрухи свежезарезанной курки.


Скоро піде продовження цієї статті, а поки пропоную як би проміжне ланка, яка може пояснити уявну точність зроблених прогнозів і характеристик особистості, які дають астрологи. Всьому цьому є цілком наукове пояснення, яке навіть отримало власну назву - "Ефект Барнума" (є ще назви, це ефект Форер і ефект суб'єктивного підтвердження).

Походження назви

Чому ефект Барнума? Справа в тому, що Фінеас Барнум - це дуже відомий американський шоумен, який був здатний запевнити будь-якої людини, що біле це чорне і навпаки. Пам'ятаєте фразу "У нас є що-небудь для кожного"? Так ось, автор цієї фрази як раз Барнум. А психологічний ефект був названий на честь цієї людини психологом Полом милому.

Так от, такий ефект - це віра людини в опис своєї особистості, дане кимсь, причому віра в правильність цього опису дуже сильна. Насправді, описати людину можна дуже загальними словами і фразами, і при цьому майже любому буде здаватися, що мова йде саме про нього. Маніпуляція словами і схильністю людини застосовувати всі по відношенню до себе, і нічого більше. Саме цей прийом використовують астрологи, екстрасенси та інші хе хіроманти.

Підтвердження "ефекту"


Психолог Бертрам Форер провів спеціальний експеримент, для того, щоб наочно показати ефект Барнума. Він дав кожному з студентів один і той же текст, який був узятий їм з якогось гороскопу. Текст являв собою як би індивідуальну характеристику, але, як уже говорилося, у всіх випробовуваних був однаковий текст. Після того, як добровольці ознайомилися з цими "характеристиками", вчений попросив їх оцінити тексти за п'ятибальною шкалою, оцінивши збіг характеристики з реальним станом речей.

Не повірите, але середня оцінка виявилася дуже високою - 4,26 бала. Само собою, на оцінку впливало декілька факторів, включаючи зовнішню науковість, плюс авторитет препоадавателя. Після цього й інші вчені багато разів підтверджували даний результат.

Чому ми в це віримо?

Ось слова, якими Форер (ефект Барнума, як уже говорилося, носить назву та ефект Форер), дав оцінку свого експерименту та його учасників. «Ви дуже потребуєте в тому, щоб інші люди любили і захоплювалися вами. Ви досить самокритичні.

У вас є багато прихованих можливостей, які ви так і не використали собі на благо. Хоча у вас є деякі особисті слабкості, ви в загальному здатні їх нівелювати. Дисциплінований і впевнений з вигляду, насправді ви схильні хвилюватися і почувати невпевненість. Часом вас охоплюють серйозні сумніви, чи прийняли ви правильне рішення або чи зробили правильний вчинок. Ви віддаєте перевагу деяку різноманітність, рамки та обмеження викликають у вас незадоволення.

Також ви пишаєтеся тим, що мислите незалежно; ви не приймаєте чужих тверджень на віру без достатніх доказів. Ви зрозуміли, що бути занадто відвертим з іншими людьми - не надто мудро. Іноді ви екстравертність, привітні й товариські, іноді ж - інтровертна, обережні і стримані. Деякі з ваших прагнень досить нереалістичні. Одна з ваших головних життєвих цілей - стабільність ». (Forer, 1949)


Усім цим і користуються ворожки, провісники всіх мастей. Гороскоп складається так, щоб він підходив до дуже великого числа людей, і зрозуміло, що багато хто в це вірять. І цілком даремно, так.


А ви вірите в гороскопи? Якщо так, обгрунтуйте, будь ласка. Тільки давайте опустимо пояснення типу "люди займаються цим тисячі років, адже не просто так". Тисячі років люди вірили і в те, що Земля пласка, або в те, що небо - тверде.

 

Переглядів: 526 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close