12.00.39
Занадто висока довговічність світлодіодних лампочок стає проблемою для виробників

      Приблизно сто років тому найбільші в світі виробники освітлювальних приладів, включаючи Osram, Philips і General Electric зіткнулися з величезному загрозою - вироблені ними лампи розжарювання служили настільки довго, що почав знижуватися обсяг продажів. Тоді проблема була усунена шляхом підписання спеціальної угоди щодо зниження стандартного терміну служби ламп розжарювання до 1000 годин. Цей договір вважається одним з перших прикладів запланованого застарівання в промисловому масштабі, а термін служби приблизно в 1000 годин зберігся досі. Історія повторюється в разі світлодіодних лампочок.

У звичайної лампи LED термін служби складає 25 000 годин, відповідно до стандарту, після цього вони втрачають більше 30% початкової яскравості. За умови безперервної роботи це 1041 дднів, тобто трохи менше трьох років. У типовому американському домогосподарстві лампочка освітлення працює не цілодобово, а в середньому 1,6 години на добу. Таким чином, ресурсу світлодіодної лампи вистачить приблизно на 43 роки, але ж на ринку є і LED-лампи з терміном служби 50 000 годин.

Зараз світлодіодні лампочки займають приблизно 7% світового ринку. За прогнозами аналітиків, до 2022 року їх частка збільшиться до 50%. У першому кварталі 2016 року, за даними Національно асоціації виробників електроустаткування США, продажі світлодіодних ламп в США виросли на 375% (!) В порівнянні з аналогічним періодом минулого року, і їх частка на американському ринку вперше в історії перевищила 25%.

Сказати, що у виробників починається паніка, це не сказати нічого.

Вже зараз з'являються натяки, що компанії намагаються застосувати старий прийом Phoebus щодо обмеження терміну служби, випускаючи дешевші вироби. Наприклад, компанія Philips продає моделі з терміном служби 10 000 годин вартістю $ 5. Китайські виробники і зовсім не дуже переживають про якість продукції, випускаючи масу дешевих виробів, які продаються мало не на вагу.

У наші дні провернути таку ж цінову змову, як в 1924 році, неможливо - надто багато виробників залучені в цей бізнес, а ресурс світлодіодної лампи 25 000 годин став практично стандартом. Таким чином, виробники змушені шукати інші шляхи виходу з кризи, що насувається «апокаліпсису».

Один з логічних прийомів - зробити звичайні світлодіодні лампи частиною іншого, більшого продукту, для якого можливо зберегти заплановане старіння. Виробники розраховують на те, що звичайні лампочки минулого стануть частиною «розумних» систем інтелектуального домашнього освітлення. Наприклад, компанія Philips виробляє лінійку «розумних» світлодіодних лампочок і контролерів Hue. Такі лампочки інтелектуально змінюють яскравість і температуру світла (16 млн кольорів), а також об'єднуються в мережу. Вони працюють на стандартному мережевому протоколі Zigbee.

Крім того, виробники сподіваються, що в сегменті інтернету речей закони на кшталт DMCA дозволять їм реалізувати щось на зразок сучасного цифрового «запланованого застарівання», коли старі лампи не будуть сумісні з більш сучасною електронікою / софтом / інтерфейсами. Подібна практика є звичайною серед виробників смартфонів.

Втім, ситуація зі світлодіодними лампочками може виявитися лише верхівкою айсберга. Існує думка, що рано чи пізно людство буде змушене відмовитися від споживчої моделі в її нинішньому вигляді і перейти на використання продуктів з тривалим терміном служби і високою ремонтопридатністю.

Це неминуче хоча б тому, що екологічні та матеріальні ресурси нашої планети обмежені і не можуть забезпечити нескінченне зростання споживання.

Джерело: GT
Переглядів: 342 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close