DVI

Понеділок, 19.02.2018, 11.37.23
Головна » 2016 » Вересень » 13 » Відтепер банкам доведеться доводити провину клієнтів в спірних операціях по картам
12.00.21
Відтепер банкам доведеться доводити провину клієнтів в спірних операціях по картам

      НБУ заборонив банкам прописувати в договорах одноосібну вину клієнтів за шахрайські операції з пластикових карт. Нові правила передбачені постановою Нацбанку №382, який набрав чинності 9 вересня 2016 року. Експерти вважають, що нововведення змусить банки потурбуватися захистом коштів клієнтів від шахраїв.

Заборона згаданої норми в договорах - одне з безлічі положень прийнятого в західних країнах принципу нульової відповідальності.

«Тепер банк не може безпідставно перекласти відповідальність за проведені спірні транзакції на клієнта. Для відмови в компенсації втрачених грошей банку необхідно буде довести, що дії або бездіяльність клієнта привели до крадіжки коштів з поточного рахунку. Відтепер банки не мають права прописувати в договорах вимога, якій перекладають безумовну відповідальність за спірні операції на користувача. Раніше банки мали таку можливість і користувалися нею», - розповів Сергій Шацький, директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ.

Згідно з новими правилами, можливий лише один випадок, при якому клієнт понесе повну відповідальність за спірну операцію: якщо доведено, що його дії або бездіяльність призвели до втрати карти або розголошенню інформації, необхідної для здійснення платежу.

«Завдяки змінам, банки повинні будуть переглянути положення своїх договорів на обслуговування платіжних карт, а в подальшому - розглядати кожну заяву про спірну операції і доводити вину клієнта в кожному конкретному випадку або відшкодовувати збиток в разі відсутності таких доказів», - розповіли в «Кредобанку».

До цих пір багато працюючих в Україні банки в договорах прописували, що відповідальність по всіх операціях повністю лежити на власнику карти. Це в корені відрізняється від поширеної в розвинених країнах практики, при якій банк за будь-яку спірну операцію повертає гроші на рахунок клієнта. Після цього проводиться розслідування, і якщо з'ясовується, що винен клієнт - гроші повертають на рахунок банку.

«Нові правила приведуть до тому, що банкам, які поки не змогли організувати ефективну антіфрод-діяльність, доведеться це зробити, так як вони почнуть втрачати вже свої гроші, а не гроші клієнтів», - підкреслив Гліб Сегіда, керуючий партнер юридичної фірми Pravovest.

На його думку, в арсеналі банків більш ніж достатньо способів зупинити шахраїв - і багато їх використовують. Наприклад, блокують операції по картах, якщо вони не типові для конкретних клієнтів - незвичайне місце зняття грошей або невірний пін-код, після якого картою намагаються розплатитися в магазині без пін-коду.

«Крім цього, банки часто автоматично встановлюють нульові ліміти на онлайн-операції; запитують підтвердження транзакцій через SMS-код - так звана технологія 3D-secure; відстежують шахрайські сайти або торгові точки», - перераховує Гліб Сегіда.

Хоча нововведення значно підвищує захист банківських клієнтів, воно - лише мала частина необхідних змін.

«Прийняті доповнення дійсно покращують захищеність клієнтів. При цьому, якщо б були враховані всі пропозиції членів платіжних систем, захищеність була б в рази більше. Сподіваємося, як це вже бувало, зазначені зміни будуть внесені в норматив пізніше», - зазначив Олександр Карпов, директор асоціації ЕМА.

Наприклад, серед пропозицій є норма, згідно з якою емітент зобов'язаний повністю компенсувати втрати клієнта, якщо він не забезпечив безпеку платежів за допомогою 3D-Secure - за винятком тих випадків, коли власник сам відмовився від технології.

Джерело: AIN

Переглядів: 164 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
WWW:
Код *: