10.05.54
Вчені винесли людству невтішне «Друге попередження»
      У 1992 році Союз стурбованих учених - громадська організація, що займається питаннями взаємодії політики і науки - з ініціативи її співзасновника і члена Ради директорів лауреата Нобелівської премії з фізики Генрі Уея Кендалла випустила «Попередження людству від вчених світу».
«Люди встали на курс конфронтації з природою», - саме так починався документ, присвячений глобальним проблемам людства і навколишнього середовища.
Вчені, проаналізувавши масштаби збитку, передрекли знищення життя на Землі людством через утворення озонових дір, забруднення води та повітря, вирубки лісів, виснаження ґрунту та інших наслідків втручання людини в навколишнє середовище. Тоді документ підписали понад 1700 вчених з усього світу, в тому числі багато нобелівських лауреатів. Вони закликали людей одуматися, поки навколишньому середовищу не завдано непоправної шкоди, - знизити викиди парникових газів, зменшити використання викопного палива, перестати вирубувати ліси і знищувати флору і фауну океанів.
«Якщо не вжити заходів, багато з наших дій поставлять майбутнє під загрозу і настільки змінять планету, що ми не зможемо вести на ній звичне життя», - писали вчені.
У 25-ту річницю першого маніфесту було вирішено випустити повторне невтішне попередження. На цей раз під ним підписалися більше 15,3 тисячі вчених з 184 країн. Новий документ, опублікований в журналі BioScience, підвів підсумки минулого з моменту публікації «Попередження» чверті століття - на жаль, вони виявилися невтішними.
«Людство не змогло домогтися достатнього прогресу в вирішенні екологічних проблем, і багато з них стали тільки серйозніше», - пишуть вчені.
Всього автори документа розглянули дев'ять проблемних аспектів, які представляють глобальне загрозу і можуть привести до катастроф. Вони відзначають, що людство сьогодні ще більше ставить під загрозу своє існування.

Головна проблема, на їхню думку, - глобальна зміна клімату. З 1992 року середня температура зросла більш ніж на півградуса за Цельсієм, а щорічні викиди вуглекислого газу збільшилися на 62%.
«Збільшення кількості парникових газів від спалюваного викопного палива в атмосфері потенційно може стати причиною катастрофічних кліматичних змін», - пишуть вчені.
Також дослідники зазначають, що за 25 років зменшилася площа лісів, скоротилася кількість риби у водоймах, посилилася нестача чистої води, а в океанах стало більше мертвих зон - областей з пониженим вмістом кисню. Число людей за цей час виросло на два мільярди (на 35%), при цьому популяції багатьох видів ссавців, рептилій, риб зменшилися на 30%. Людство стало причиною «катастрофічної втрати біорізноманіття безпрецедентними темпами», повідомляють автори документа. За їхніми оцінками, до кінця сторіччя багато нині існуючі форми життя можуть просто зникнути з лиця Землі або, в кращому випадку, опиняться на межі вимирання.
«Наукове співтовариство виносить людству друге попередження, оскільки скоро може стати занадто пізно, щоб що-небудь змінити і ухилитися від нашої траєкторії падіння. Час йде», - відзначають вчені.
Єдиним позитивним моментом, зазначеним в «Попередженні», стало зменшення дірок в озоновому шарі. Це сталося внаслідок часткової відмови від хлорфторуглеродів, що використовуються в промисловості.
«Зменшення діри в озоновому шарі показує, що ми можемо досягти значних результатів, якщо будемо діяти рішуче», - стверджують автори попередження.
Так що ще не все втрачено: в кінці доповіді вчені запропонували ряд шляхів вирішення проблеми, включаючи створення природних заповідників, скорочення кількості харчових відходів, впровадження більш екологічних технологій, включаючи перехід на поновлювані джерела електроенергії, розумне споживання ресурсів і зміна моделей споживання за допомогою економічних стимулів. Зокрема, дослідники рекомендують підняти податки для компаній, які ведуть руйнівну для екології діяльність, а також жорсткіше поводитися з браконьєрами. Вони відзначають, що радикальні заходи в сфері екології та економіки дозволять людству врятуватися. Крім цього, вчені закликали старанніше популяризувати методи контрацепції і пильніше вивчати довгострокові наслідки поступового перенаселення планети людьми.

При цьому автори були здивовані такою великою кількістю зібраних підписів.
«Ми й уявити не могли такого приголомшливого резонансу, - повідомляє Томас Ньюсам, один з творців «Попередження». - Люди просто стали ділитися документом один з одним, він потрапив в кілька розсилок, і інтерес до нього сильно підскочив».
Наостанок зазначимо, що автори документа також створили «Альянс світових вчених», покликаний забезпечувати науково-доказову базу для аспектів, що впливають на стан планети і благополуччя людства, з метою дослідити можливі наслідки нинішніх проблем в довгостроковій перспективі.
«Ті, хто підписав «Попередження», не піднімають помилкову тривогу. Вони визнають очевидні свідчення того, що ми рухаємося по нестійкого шляху. Ми сподіваємося, що наш документ викличе обговорення проблем навколишнього середовища та клімату серед широкої громадськості.

Ми повинні зрозуміти як в нашому повсякденному житті, так і на рівні державних інститутів, що Земля з усією наявною на ній життям - це наш єдиний дім», - роблять висновок дослідники.

Джерела: France2424TV
Переглядів: 323 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close