13.14.55
В соціальних мережах люди сприймають інформацію в рази менше критично

      Американські психологи виявили, що відчуття присутності інших людей значимо впливає на критичність сприйняття інформації. Наприклад, одна і та ж людина може значно рідше перевіряти справжність новин в тому випадку, коли дізнається про них не на новинному ресурсі, а читає в соціальних мережах.

Відповідна робота вчених була опблікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Про що мова?

Соціальні психологи давно припускали, що коли індивід знаходиться в оточенні інших людей, це може позначатися на його поведінці. Так, динамічна теорія соціального впливу, розроблена Біббом Латане в 1981 році, мала на увазі, що ступінь впливу, що надається на людину сторонніми спостерігачами, буде залежати від їх авторитету, числа і навіть близькості в просторі. Згодом припущення Латане підтвердилися експериментально, і на сьогоднішній день відомо таке явище, як дифузія відповідальності, коли знаходячись в оточенні інших людей людина думає, що хтось інший або візьме на себе певні зобов'язання (наприклад, перевірку пропонованих фактів), або вже це зробив. У підсумку, це знижує ймовірність того, що індивід вирішить діяти сам.

У зв'язку з тим, що сьогодні соціальні мережі відіграють важливу, якщо не вирішальну роль в поширенні новин, американські психологи задалися питанням, чи будуть подібні ефекти мати місце у віртуальному просторі.

Говорячи конкретніше, вчені вирішили вивчити, як «ефект присутності» позначається на споживанні інформації онлайн. Або, іншими словами, як відчуття віртуальної присутності інших користувачів впливає на бажання перевіряти достовірність викладених фактів.

У загальному рахунку автори дослідження провели вісім експериментів, в кожному з яких взяли участь від 165 до 385 добровольців. В ході перших двох експериментів оцінювалося, як проста присутність інших людей онлайн впливає на бажання перевіряти справжність інформації. Піддослідним пропонувалося зайти на імітацію новинного сайту, де були розміщені 36 заголовків статей, нібито опублікованих американськими ЗМІ. Психологи повідомляли, що частина з них правдиві, а частина - ні. Піддослідним пропонувалося або відразу визначити, де істина, а де брехня (за правильну відповідь до загальної винагороди додавалося 5 центів, за невірний - віднімалося), або «відкласти» заголовок для подальшого фактчекінга. При цьому в одному випадку добровольці бачили тільки свій статус «в мережі», в той час як в іншому - те, що крім них онлайн знаходиться ще сто чоловік.

За результатами дослідження вчені виявили, що учасники дослідження, які були обізнані про присутність інших користувачів на сайті, рідше перевіряли справжність новинних заголовків. При цьому користувачі рідше вирішували на «фактчекінг» як тоді, коли їм нічого не платили, так і тоді, коли за вірну відповідь присвоювався невеликий бонус.

Для достовірності психологи відтворили отримані результати в інших експериментах, які повторювали дизайн перших двох з невеликими змінами. Цікаво, що в разі соціальних мереж «ефект присутності» посилювався. Так, в одному з досліджень добровольці виконували те ж саме завдання, що і раніше, однак частина з них читала заголовки не на новинному ресурсі, а на сайті, який імітував Facebook. Виявилося, що якщо в першому випадку результати попередніх експериментів повторювалися, то коли випробовувані перебували в соціальній мережі, вони перевіряли справжність інформації в принципі рідко.

В кінцевому рахунку психологи резюмували, що відчуття присутності інших людей змушує людину втрачати пильність. При цьому, на їхню думку, головну роль тут відіграє саме почуття знаходження в групі, а не просто схильність покладатися на інших.

Джерело: nplus1
Переглядів: 368 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close