DVI

Понеділок, 10.12.2018, 10.45.53
Головна » 2018 » Грудень » 1 » В економіці Швеції залишився всього 1% готівки
09.22.58
В економіці Швеції залишився всього 1% готівки
      Протягом сотень років банкноти і монети, що випускаються центральними банками різних держав світу, виступали як засобу накопичення і ефективний спосіб обміну. Але в міру розвитку технологій змінюються і переваги людей - і не на користь готівки.

Тенденція відмови від «кеша» відзначається в багатьох країнах. Наприклад, в середньому по Єврозоні кількість що знаходяться в обороті наявних до 10% від ВВП. У Швеції ж частка готівки знизилася до рекордного 1% обсягу економіки. При цьому останній відсоток - найскладніший і дорогий в плані його заміни безготівковими платежами.

За словами Сесілліі Скінгслі, заступника голови Riksbank, Центрального банку Швеції, більшість жителів країни вже відмовилося від готівки і не відчуває жодних незручностей. Так, у віковій групі 18 - 24 роки 95% покупок здійснюється тільки електронно, а універсальний додаток для миттєвої оплати Swish, підтримуване усіма банками Швеції, було завантажено більше ніж половиною населення.

При цьому процес відмови від готівки тільки прискорився, коли уряд дозволив бізнесу відмовлятися приймати їх в якості оплати за товари і послуги. Сьогодні будь-який ресторан, банк або магазин в Швеції може повісити на вході оголошення із зазначенням, що не приймає готівку, і число таких безготівкових торгових точок стає дедалі більше. Навіть величезна торгова імперія Ikea зараз замислюється про повну відмову від готівки: так, адміністрація одного з магазинів мережі, що знаходиться в місті Евле, вирішила відмовитися від «кеша», коли підрахувала, що в місті лише 1,2 людини з 1000 платять готівкою, в той час як зберігання і інкасацію банкнот і монет вимагає часу і витрат - за їхніми підрахунками, 15% часу співробітників йшло на завдання, пов'язані з обігом готівки.

Про актуальність безготівкових платежів говорить також те, що кілька тисяч жителів Швеції вже вживили чіпи для оплати собі під шкіру, щоб жестами оплачувати невеликі покупки і проїзд на громадському транспорті.

Таким чином, робить висновок Скінгслі, незабаром в Швеції просто не залишиться місць, де приймають готівку.
«З урахуванням останніх трендів остання банкнота надійде в Банк Швеції до 2030 року», - прогнозує вона.
Віце-президент Riksbank Сесіллія Скінгслі.

Це піднімає деякі важливі питання, що стосуються ролі держави на ринку платежів. Якщо готівки не стане, людям доведеться покладатися на приватний сектор для доступу до грошей і способам оплати. Це стане історичною зміною, за значимістю нічим не поступається випуску паперової банкноти 300 років тому.

«У найближчі роки нам буде потрібно зробити важкий вибір. Один з варіантів - нічого не робити, а значить, погодитися з тим, що у широкої громадськості більше не буде доступу до грошей, що емітуються Центробанком.

Друга альтернатива - випуск Центральним банком цифрової валюти, яку ми називаємо «e-кроною» - на честь шведської валюти, крони», - стверджує Скінглі.

Спеціаліст пояснює, що базова концепція електронної крони полягає в тому, що вона буде конвертуватися 1 до 1 із звичайною кроною, що зберігається на рахунку в Riksbank або локально, наприклад, на банківській картці або в додатку мобільного телефону. Для кінцевих споживачів, які звикли до безготівкових платежів, мало що зміниться: як і звичайна, електронна крона може бути реалізована або у вигляді картки або програми, або у формі персонального рахунку, а для комерційних банків Центробанк надасть єдину інфраструктуру для проведення транзакцій, на основі якої банки будуть будувати власні платіжні сервіси.

«Сьогодні технологія створення функціонуючої електронної крони вже доступна. Вона не спирається на технологію блокчейн, і її не слід плутати з криптовалютою», - додає Скінглі.

Тим часом, ряд експертів попереджає про ризики, пов'язані з переходом на цифрову економіку. Перш за все, відзначають вони, у відкритій інновацій Швеції як і раніше залишається хоч і невеликий, але соціально-чутливий відсоток тих, хто не може жити в світі без готівки. За словами 75-річної Христини Таллберг, президента шведської Національної організації пенсіонерів, велика частина людей похилого віку не дружить з електронними сервісами, гаджетами і пластиковими картами. Організація вже направила всі свої сили на те, щоб навчити пенсіонерів користуватися новими технологіями, але з огляду на очевидні причини прогрес йде дуже повільно. При цьому схожа ситуація також спостерігається з іммігрантами та з людьми з обмеженими можливостями.

Крім цього, експерти вказують на необхідність готівки в разі форс-мажору: війни, перебоїв з електрикою, хакерської атаки на платіжні системи.

Проте, в Riksbank стверджують, що у переходу на е-крону просто немає альтернативи, і вже в наступному році Центробанк Швеції має намір провести пілотний запуск національної електронної валюти.

«Ми дивимося в майбутнє, щоб зрозуміти, як можна продовжувати надавати суспільству безпечну і ефективну платіжну систему і не втратити здатність регулювати електронний грошовий оборот», - підсумувала Скінглі.

Наостанок зазначимо, що в Швеції відмова від готівки прийняв настільки масовий і неконтрольований масштаб, що влітку цього року уряд країни був вимушений зобов'язати шість найбільших банків зупинитися і забезпечити мінімальну щільність мережі банкоматів: згідно з постановою, в разі будь-якої кризи жоден Швед не повинен їхати до банкомату більше 25 км. Ініціатива обійшлася банкам приблизно в $ 1-1,7 млн.

Джерела: hightech.plusWEforum

Переглядів: 16 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
WWW:
Код *: