10.15.18
В 2017 році з банківських карт українців вкрали 670 мільйонів гривень, користуючись соціальною інженерією, фішинговими сайтами
      За даними кіберполіції України, у 2017 році правоохоронці зафіксували 3820 звернень українців про крадіжку грошей з банківських карт, що на 70% більше, ніж роком раніше. У свою чергу Національний банк України підрахував, що в минулому році з кожного мільйона гривень, які українці витрачали за допомогою безготівкових платежів, на шахрайські операції доводилося 77 грн. А за інформацією Асоціації членів платіжних систем EMA, використовуючи ці два канали, зловмисники в минулому році вкрали у власників карт 669,63 млн грн, повідомляє видання Liga.net.

Тенденції платіжного шахрайства не змінюються вже кілька років, як і раніше, клієнти українських банків найбільше страждають від телефонних та інтернет-злочинців, яким вони самі повідомляють дані про свої картки (соціальна інженерія). Жертвами соціальної інженерії, як правило, стають клієнти найбільших роздрібних банків. Банкіри запевняють, що зі свого боку роблять все, щоб захистити рахунки, а шахраї телефонують / надсилають SMS-повідомлення навмання в розрахунку на те, що жертвами стануть найбільш довірливі. Загальний збиток від соціальної інженерії в 2017 році ЕМА оцінює в 509 млн грн, середня сума від шахрайської операції збільшилася до 2543 грн, це в 1,5 рази більше, ніж в 2016 році.

В інтернеті ж українці найчастіше втрачають гроші через так звані фішингові сайти, які створюють під виглядом сервісів для карткових переказів, поповнення мобільного зв'язку та інших послуг. Цікаво, що кількість фішингових ресурсів скорочується - за даними системи обміну банківською інформацією Exchange-online, в 2016 році співробітники служб безпеки виявили 174 таких сайтів, а в 2017-му - лише 108. А ось заробітки інтернет-шахраїв навпаки зростають, за даними ЕМА, в минулому році їм таким чином вдалося вкрасти щонайменше 159,1 млн грн, що в 2,5 рази більше в порівнянні з попереднім роком.

Незважаючи на те, що банкоматні шахрайство все ще поширене, деякі його методи поступово втрачають популярність. Так, в 2017 році система Exchange-online зафіксувала лише 191 випадок крадіжки коштів з банкоматів шляхом установки в отвір для готівки пристосувань, які перешкоджають видачі грошей. Роком раніше таких інцидентів було в чотири рази більше, проте їх кількість вдалося знизити завдяки тому, що банки оснастили свої банкомати спеціальними накладками, які не дозволяють встановлювати відповідні пристосування. Разом з тим почастішали випадки так званого скіммінгу - установки в картрідер банкомату пристроїв для копіювання даних магнітної смуги платіжних карток. За даними ЕМА, в 2017 році служби безпеки банків виявили 113 подібних випадків, хоча в 2016-му їх було лише 71.

Компенсувати вкрадені з карти гроші через банк не так просто, особливо якщо мова йде про соціальну інженерію. Клієнт повинен довести, що дотримувався всіх правил безпеки і не повідомляв інформацію про свою карту стороннім. Поверненням коштів, як правило, займаються правоохоронці. Співробітники поліції радять після пропажі грошей звертатися до них. У минулому році поліція розкрила і зупинила діяльність низки злочинних угруповань, які займалися платіжним шахрайством.

Банкіри нагадують, що найкращим способом боротьби з картковими шахраями залишається особиста обережність кожного клієнта. За їх словами банки ніколи не посилають запити, телефонні дзвінки і не відправляє SMS-повідомлення про блокування карт на номери мобільних телефонів клієнтів для уточнення реквізитів платіжної картки або персональних даних. Також не можна розголошувати реквізити карт стороннім особам, в тому числі родичам, знайомим, співробітникам банку і особам, які намагаються допомогти при користуванні карткою, а на суму і кількість операцій рекомендується встановлювати добові ліміти.

Нагадаємо, що в 2016 році від шахрайства постраждав кожен сотий власник платіжних карт в Україні, "дохід" шахраїв склав майже 340 млн грн.

Джерело: Liga.net
Переглядів: 408 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close