15.00.48
У перспективі завдяки голосовим помічникам IT-корпорації знатимуть про нас все
      На виставці CES 2019 Google і Amazon продемонстрували свої амбіції щодо повсюдного впровадження віртуальних помічників - в телевізори, автомобілі та спальні. І хоча наявність голосового інтерфейсу в унітазі може здатися комусь доказом абсурдності консьюмеризма, в більшій мірі воно говорить про швидку повсюдність нової технології, пише MIT Technology Review.

Нове явище пов'язане з феноменом, який провідний експерт в області штучного інтелекту Лі Кайфу назвав «OMO» - злиття онлайнових і офлайнових технологій. Він описує його як з'єднання цифрового і матеріального світів таким чином, що кожен об'єкт стає точкою взаємодії з інтернетом - а також сенсором, що збирає дані про наше життя.

Чи прогнозує, що OMO ляже в основу так званої «третьої хвилі» ШІ: алгоритми будуть впроваджені в усі пристрої, навіть ті, які раніше обходилися без «мізків». В результаті ваш розумний холодильник, наприклад, зможе проаналізувати свій вміст - і порекомендувати список покупок. А вхідні двері знатимуть, чекаєте ви рознощика піци або доставку з Amazon, щоб відкрити їм.

При цьому впровадження Alexa або іншого помічника в холодильник, дзеркало або автомобіль пов'язує їх в єдину підключену екосистему. Таким чином, вимальовується дуже проста і елегантна схема - продаючи зручний спосіб управління приладами за допомогою голосу, Google і Amazon повільно проникають в наші будинки і займають положення центральної платформи, агрегує всі дані, пов'язані з нашим життям. Кінцева мета цієї експансії - зібрати повну картину даних про поведінку людей і довести персоналізованість послуг, що надаються до максимуму.
«Все це наближає нас до того дня, коли машини навчаться розуміти наші дії і передбачати наші наміри. Добре це чи погано - покаже час», - підсумували в MIT Technology Review.
Переглядів: 232 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close