DVI

Четвер, 13.12.2018, 10.22.02
Головна » 2018 » Квітень » 16 » Творець Всесвітньої павутини закликав «відкинути гегемонію IT-корпорацій» і зробити інтернет більш доступним
07.00.37
Творець Всесвітньої павутини закликав «відкинути гегемонію IT-корпорацій» і зробити інтернет більш доступним
      Британський вчений, один з творців Всесвітньої павутини, автор безлічі розробок в області інформаційних технологій, а також діючий глава Консорціуму Всесвітньої павутини Тім Бернерс-Лі стурбований впливом великих компаній на інтернет, конкуренцію всередині нього і суспільство і закликає користувачів інтернету до його «соціального регулювання».

«У 2018 році всесвітня павутина святкує своє 29-річчя. За останніми даними, саме в цьому році доступом до мережі буде забезпечена рівно половина людства, - пише вчений. - Разом з тим, певні тенденції викликають у мене побоювання».

В першу чергу, творець World Wide Web стурбований гегемонією IT-корпорацій. Він стверджує, що «потужна вага декількох домінуючих технологічних платформ» надає згубний вплив на інновації у всій сфері IT, концентруючи владу в руках одиниць, які отримують «контроль над тим, які ідеї і думки видно і приховані».

«Ці домінуючі платформи створюють бар'єри для конкурентів, - зазначає Бернерс-Лі. - Вони дістають кращі стартапи, купують інновації і наймають кращих талантів галузі. Додайте до цього конкурентну перевагу, яка дає їм призначені для користувача дані, і ми можемо очікувати, що наступні 20 років будуть в рази менше інноваційними, ніж останні».

Найбільше Бернерс-Лі критикує такі глобальні корпорації, як Facebook і Google, які сьогодні займають домінуюче становище в своїх сферах.

Також він зазначає, що найбільш обговорювані тенденції в області інтернету за останній час: зокрема, вплив на американську політику за допомогою фейковий акаунтів в соціальних мережах, нестримне поширення недостовірної інформації, витоку призначених для користувача даних і багато інших маніпуляції - стали можливими внаслідок того, що інтернет став набагато більш централізованим. Разом з тим, на думку Бернерса-Лі, великі компанії не мають наміру вирішувати ці проблеми, тому що націлені на комерційні, а не соціальні цілі.

Творець глобальної мережі відзначає, що виправити майбутнє інтернету ще можна. Це може зробити суспільство, «відкинувши гегемонію інтернет-корпорацій і прийнявши нову регуляторну політику».

 
Забезпечити інтернетом всіх
Крім того, рішенням проблеми може стати підключення до інтернету тих, хто живе за межами «першого світу» - у віддалених і бідних районах. Їх присутність в мережі урізноманітнює інтернет, зробить його більш представницьким і людським.

«Люди, які не мають доступу в мережі, позбавлені багатьох можливостей: вчитися і заробляти гроші, приймати участь в демократичних дебатах, отримувати безліч якісних послуг. Якщо ми не візьмемося серйозно за те, щоб зробити інтернет доступним для всіх, лише в 2042. році, згідно з прогнозами, до мережі буде підключений останній мільярд жителів Землі. Тобто, не при справах залишиться ціле покоління», - нарікає дослідник.

Він додає, що в 2016 році ООН визнала доступ до інтернету базовою потребою людини, нарівні з чистою водою, електрикою, притулком та їжею. У той же час, мільярди людей сьогодні не мають змоги задовольнити цю потребу. Щоб виправити ситуацію, необхідно зробити Інтернет набагато більш доступним - перш за все, з фінансової точки зору. В ідеалі, пише Бернерс-Лі, ціна 1 ГБ інтернету повинна відповідати не більше 2% середнього щомісячного доходу. Тим часом, в деяких країнах за 1 ГБ середньостатистична людина змушена віддати 20% своєї зарплати.

Нарешті, пише Бернерс-Лі, технологічним компаніям слід усвідомити, що реклама - не єдиний спосіб заробляти гроші.

«Сфері IT нині виразно бракує креативності», - стверджує дослідник.


В цілому, на думку вченого, рішення проблем сучасного інтернету лежить не стільки в технологічній, скільки в соціальній і політичній площинах.

Джерела: hightech.fmThe Guardian
Переглядів: 36 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
WWW:
Код *: