09.00.15
Телефон як посвідчення особи: навіщо українцям MobileID

       Про необхідність запуску MobileID в Україні говорять уже років зо три як, і останні півтора - особливо регулярно. Восени 2015 оператор «Київстар» відзвітував про випробування технології, в грудні Кабмін заявив, що «будемо впроваджувати».

MobileID vs BankID

З 2016 року в Україні офіційно діє такий спосіб ідентифікації в інтернеті, як BankID. З його допомогою можна авторизуватися на державних сайтах і порталі держпослуг iGov, підписувати петиції, замовляти довідки, подавати заявки на реєстрацію автомобіля та робити деякі інші речі (повний список можливостей доступний тут і залежить від регіону). Щоб пройти процес ідентифікації громадянина в системі, потрібно авторизуватись на сайті через акаунт інтернет-банкінгу. Банківська база даних і підтверджує особу користувача, тому що в ній зберігається вся необхідна для цього інформація - паспортні дані та ідентифікаційний код. Безпека цієї системи забезпечується банком, а в фінансових організаціях з цим строго.

Здавалося б, навіщо мудрувати і запускати ще й MobileID? Насправді в обох способів підтвердження особи в інтернеті є свої плюс і мінуси, і від того, що в Україні буде відразу два одночасно, українці тільки виграють. Перевагою BankID є те, що для ідентифікації користувача в системі досить мати аккаунт в інтернет-банкінгу, який є у багатьох технологічно просунутих користувачів, а для MobileID потрібна спеціальна SIM-карта і прив'язка номера до паспорта. Але перевага MobileID в тому, що операторські картки - набагато більш поширена річ, ніж банківські, і використання MobileID не вимагає ще одного аккаунта або володіння особливими технологіями - користувачеві досить ввести свій пароль і пароль, який він отримав на телефон у вигляді повідомлення.
 

Як працює MobileID

Для MobileID потрібні спеціальні SIM-карти, які містять ключ шифрування. У ньому фактично є вся та ж інформація, яка «зашита» в паспорт (або електронне посвідчення особи, яке вже можна отримати в Україні). Ця SIM-карта виступає таким же посвідченням особи в цифровому світі, як паспорт - в реальному. Щоб почати користуватися послугою, SIM-карти нового зразка треба буде отримувати в операторів. І, безумовно, прив'язувати їх до паспортних даних. Чи буде це означати необхідність переходу на контракт - незрозуміло, як незрозуміло і те, якою буде доля «інших» SIM-карт, яких дуже багато на руках українців, тому що з точки зору логіки існування двох різних посвідчень особи в одній системі координат було б дивним.

MobileID використовується для входу в акаунти на сайті таким же чином, як, наприклад, ви авторизуєтесь в своїй пошті, якщо у вас підключена двухфакторна авторизація, або в інтернет-банкінгу. Ви вводите логін і пароль, а на мобільний приходить повідомлення зі спеціальним паролем. Код від оператора прилітає по мобільній мережі, для роботи послуги не потрібен смартфон, підключений до інтернету, при цьому код не зберігається в пам'яті телефону, і вам не потрібно думати про те, що її треба весь час очищати від зайвих повідомлень.

Навіщо це потрібно

З сайтами державних послуг ми вже розібралися. Світовий досвід показує, що на базі MobileID може функціонувати величезна кількість комерційних послуг - їх різноманітність залежить від того, наскільки компанії зацікавлені в тому, щоб впроваджувати його у себе, і наскільки громадянам цікавий MobileID. За логікою, MobileID дасть ті ж можливості, що і BankID, і цифрове посвідчення особи.

У багатьох європейських країнах MobileID використовується для доступу до онлайн-банкінгу.

У Данії MobileID - це єдина точка входу для всіх послуг в країні: від держави, бізнесу і охорони здоров'я.

В Естонії більше 300 громадських і приватних організацій «приймають» MobileID. Так, таксі Талліна дає можливість оплачувати послуги єдиним рахунком з мобільним зв'язком. Наприклад, ви протягом місяця 5 разів проїхали на таксі, в службі таксі ви авторизовані через MobileID, тоді оператор, виставляючи вам рахунок за свої послуги, включає в нього і всі ваші поїздки. Ви платите один раз на місяць і не думаєте щоразу про гроші та про те, чи є здача у водія, про гроші на карті, які можуть бути заблоковані сервісом таксі, навіть якщо водій відмовився від поїздки (привіт, Uber і таксі в Приват24) . Естонський додаток GoSwift, розроблений на замовлення Міністерства закордонних справ, дозволяє резервувати місце в черзі на перетин державного кордону заздалегідь (і бачити завантаження, відповідно, теж). Щоб оформити операцію з купівлі автомобіля, не потрібно виходити з дому - документи на підпис передаються через спеціальний сайт, кредит в банку на авто теж видається дистанційно. Єдиний фізичний об'єкт цієї процедури - техпаспорт - можна отримати особисто або поштою, спосіб доставки також вибирається онлайн в момент його замовлення.


У Фінляндії MobileID-платформа так само поширена, як і в Естонії - кількість сервісів з підтримкою цієї технології вже перевалило за 300. У Фінляндії і Швеції вона використовується для доступу не тільки до послуг держави, бізнесу і охорони здоров'я, а й в корпоративні мережі. Фінський досвід унікальний ще й тим, що мобільні оператори цієї країни розробили фреймворк "Circle of Trust", це чотиристороння система, яка дозволяє абоненту одного оператора отримувати послуги від сервіс-провайдера іншого оператора за допомогою роумінгу MobileID, не змінюючи основного постачальника мобільних послуг і не укладаючи з ним окремий договір. Найпопулярнішими сервісами на базі MobileID в Фінляндії бере участь в громадських ініціативах, перевірка медичних приписів, запит пільг, інформування поліції про правопорушення, авторизація в ігрових акаунтів.

Що чути про MobileID в Україні

У питаннях MobileID Україна традиційно йде позаду планети всієї. Послуга вже діє не тільки в європейських країнах і просунутих країнах Азії, але і в державах пострадянського простору - Азербайджані, Казахстані, Литві, Латвії, Молдові (цій країні до Естонії далеко, проте, в ній вже 96 сервісів прив'язані до MobileID), Естонії.

Всі великі українські мобільні оператори заявили про своє бажання впровадити MobileID. По суті, тепер справа за регулятором і за тестуванням послуги операторами. У грудні 2016 року Кабмін на одному зі своїх засідань підтримав ідею впровадження MobileID, і тепер питання за законодавством і технологіями захисту.

В Україні MobileID буде містити зразок електронного цифрового підпису, так що можна буде не лише авторизуватися, а й підписувати документи. Відомо, що «Київстар» буде використовувати для впровадження мобільного електронного цифрового підпису азербайджанську технологію Asan İmza. 16 лютого цього року постачальник послуги оголосив, що тестує послугу, і через два місяці вона буде застосовуватися в нашій країні, але від оператора заяв поки не надходило.

MobileID в нашій країні насамперед дозволить розширити можливості порталів держпослуг для масового українського користувача. Зараз для приватних осіб це місце, де можна замовити потрібний папірець, і так буде до тих пір, поки ЕЦП не стане легкодоступною для масового користувача - а це зможе статися з MobileID. Тоді при наявності волі з боку влади (адже під все необхідне відповідне законодавство) у власників зашифрованих SIM-карт пропаде необхідність бігати по відомствах і ставити підписи на паперових довідках - їх можна буде не тільки замовити онлайн, але і підписати, як це робиться в тій ж Естонії та інших розвинених країнах. Це буде не тільки зручніше, але і безпечніше, оскільки підробити електронний документ складніше, ніж паперовий. Звичайно, такі речі, як ID-карти і закордонний паспорт все ще треба буде отримувати особисто, але для оформлення менш значущих документів досить буде доступу в інтернет і правильної SIM-карти.
Переглядів: 495 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close