11.21.07
Суперкомп'ютер IBM Watson тепер може вести аргументовану дискусію на будь-яку тему
      Суперкомп'ютер Watson, створений стараннями фахівців корпорації IBM, вперше прославився три роки тому, після перемоги в вікторині Jeopardy. У цій грі комп'ютер виграв у суперників-людей.

Само собою, метою створення Watson-a була аж ніяк не гра у вікторині, а обробка та аналіз "великих даних", з подальшим ранжируванням і структуруванням. Так от, за минулі роки система неодноразово удосконалювалася, і Watson вже набув кваліфікацію лікаря, кухаря і навіть продавця-консультанта. 

Тепер система навчилася вести бесіду, причому практично на будь-яку тему. При запиті певної теми Watson сканує свою базу даних, виділяючи релевантний контент, аналізує цей контент, "осмислюючи" його, і починає вести аргументовану дискусію. Система може пропонувати аргументи як "за" так і "проти" в рамках обраної тематики. 

Само собою, комп'ютер, нехай навіть і такий потужний, як Watson, не може в буквальному сенсі слова "розуміти" запропоновану тему. Коли задається питання, система виділяє ключові слова, і по всьому масиву даних йде пошук пов'язаних слів/смислових виразів, які були б доречні запропонованої теми. Такий пошук і виділення смислових елементів ведеться з використанням декількох, дуже складних, алгоритмів аналізу мови. 

При цьому одночасно використовуються тисячі таких алгоритмів, а пошук іде по базі розміром приблизно 15 терабайт. Чим більше алгоритмів призводить до одного й того ж результату, тим вища ймовірність того, що знайдена відповідь - правильна. Саме так, в принципі, суперкомп'ютер "грав" в Jeopardy. 

Ось список тем, які були запропоновані для обговорення на спеціальній конференції, проведеної в Інституті Милкена. Проводив демонстрацію старший віце-президент і директор з досліджень IBM Джон Келлі III. 

Одна з тем - продажу комп'ютерних ігор з високим рівнем насильства неповнолітнім. У рамках цієї теми Watson навів аргументи як "за" так і "проти" продажу таких ігор дітям/підліткам. 

"Я б хотів вказати на наступні точки зору в даній дискусії. Вплив ігор з високим рівнем насильства призводить до появи агресивних думок і, відповідно, до погіршення соціальної поведінки. Крім цього, варто відзначити, що ігри/тексти з явно підвищеним рівнем насильства цілком можуть бути причиною скоєння неповнолітніми актів агресії. Ігри зі сценами насильства можуть посилити дитячу агресію.

Ось з таких серверів і складається суперкомп'ютер

Однак, я б хотів навести і контраргументи. Наприклад, поки прямо не доведено значний вплив ігор з високим рівнем насильства на агресивні тенденції неповнолітніх. Підлітки і діти, які грають в такі ігри, більшість з них, не мають подібних проблем. І нарешті, комп'ютерні відеоігри - невід'ємна частина соціального середовища сучасних дітей та підлітків", - ось, що повідомив Watson з цього приводу, проаналізувавши сотні статей з Wikipedia, відносяться до тематики відеоігор. 

Відзначимо, що відповідь суперкомп'ютера не є "копіпастом", якийсь витягом з "прочитаного". Зовсім ні. Після аналізу великого обсягу даних, що відносяться в відеоігор, Watson виділив найбільш сильні аргументи, як "за", так і "проти" продажу ігор з високим рівнем насильства дітям і підліткам. При цьому система не дала чіткої виведення з теми, привівши лише основні точки зору. Власне, висновку поки немає, адже суперечки з цієї теми ведуться давно, і кінця - краю їм не видно. 

У загальному і цілому, все це - демонстрація можливостей Watson по роботі з "big data", величезними обсягами неструктурованих або малоструктурованих даних. Розробники сподіваються, що система зможе, наприклад, допомагати лікарям виділяти певні типи мутацій ракових пухлин, знаходячи оптимальні варіанти для лікування раку. І це тільки один приклад, де може стати в нагоді Watson і його "знання", а прикладів таких можуть бути сотні й тисячі. 

Наприклад, в лютому IBM допоміг керівництву деяких країн Африки знайти відповідь на питання про проблеми у розвитку регіонів, з упором на освіту та медицину.

Наостанок, згадаємо, що ця система базується на 90 серверах 750 Power, об'єднаних в кластер (технологія DeepQA). У кожному сервері - 4 8 - ядерних процесора POWER7, з частотою роботи ядра 3,5 ГГц. Загальна кількість процесорних ядер в системі - 2880, а обсяг ОЗУ досягає 16 ТБ.

Переглядів: 347 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close