16.34.55
Соцмережі і месенджери з'їдають доходи українських мобільних операторів
      Вже трохи більше року в Україні працює зв'язок 3G, і вже можна підводити деякі підсумки. Так, в мережі «Київстар» 6,1 млн абонентів вже користуються послугами зв'язку третього покоління. Тобто кожен четвертий клієнт. При цьому в першому кварталі 2016 року частка послуг мобільного інтернету склала лише 15,4% усієї виручки. У «МТС Україна» (Vodafone) ситуація трохи краща: частка доходів від мобільного дататрафіка - 16,4% при 5 млн 3G абонентів. Це теж приблизно кожен четвертий власник сім-карти. Показники lifecell приблизно такі ж - близько 25% клієнтів вже користуються 3G. Але обсяг доходів від третього покоління компанія не розкриває.
Якщо говорити про абсолютні цифри, то виходить, що зараз «Київстар» і «МТС Україна» заробляють від мобільного інтернету приблизно по 0,5 млрд грн за квартал. При цьому інвестиції «Київстару» в мережу з початку 2015 роки вже склали близько 7 млрд грн, «МТС Україна» і того більше - майже 7,6 млрд грн.

«Ми будуємо мережу, встановлюючи в середньому в 1,5 рази більше базових станцій, ніж в існуючому 2G покритті», - розповідає прес-секретар «МТС Україна» Вікторія Павловська.

Третьому за величиною абонентської бази оператору lifecell найважче. Він вклав в 3G c початку 2015 року біля 6,4 млрд грн (сума, порівнянна з більшими конкурентами). Але абонентів у нього в кілька разів менше. Відповідно, і квартальні доходи від мобільної передачі даних скромніше.

Це ще півбіди. Інтернет-сервіси, популярність яких тільки збільшилася з приходом 3G, починають потихеньку під'їдати доходи від традиційних 2G-послуг, каже комерційний директор по споживчому бізнесу lifecell Неля Ус.

В першу чергу, за її словами, це стосується міжнародних дзвінків. Абоненти переходять в Skype, Viber і інші сервіси IP-телефонії. З заробітком від СМС, за словами Ус, ситуація поки залишається стабільною. Перш за все тому, що бізнес-користувачі широко використовують короткі мобільні повідомлення як повідомлення (підтвердження переказу грошей, відправлення посилки, покупки в інтернеті і т.д.). Що стосується традиційного бізнесу - голосової телефонії, то тут, за словами Ус, все поки стабільно: абоненти не стали говорити менше. Хоча середня кількість хвилин в розрахунку на одного клієнта в місяць (MoU) у lifecell знизилося на 9%, якщо оперувати даними звіту компанії за перший квартал.

У «Київстарі» підтверджують тенденцію.

«Месенджери в першу чергу каннібалізіруют міжнародний і СМС-трафік», - заявляють в прес-службі компанії.
Обсяги переданого трафіку в мережах мобільних операторів ростуть на десятки відсотків в рік, а грошей стає набагато більше. Lifecell під час своєї останньої презентації порівняв кількість гігабайт в розрахунку на одного свого 3G-користувача зі світовими показниками. Виявилося, що український володар смартфона вже споживає 1,2 ГБ даних на місяць. Середньосвітовий показник - 1,4 ГБ в місяць. Хоча плата за користування послугою мобільного інтернету в Україні та світі відрізняється в рази.

У гонитві за підключеннями оператори мобільного зв'язку в черговий раз обвалили ринок. До сервісів, які під'їдають їх же доходи, вони поки що не належать як до конкурентів. «МТС Україна» запропонував послугу «Смарт месенджер», де за єдину і дуже невелику плату в день надається необмежений доступ практично до всіх популярних інтернет-мессенджерам (Viber, WhatsApp, Skype і ін.). «Київстар» у новій лінійці тарифів пішов далі: стрімінг музики і відео в мобільній мережі буде йти без плати за трафік. Також оператори часто включають в тарифи безкоштовний доступ до соцмереж.

«Серед наших абонентів майже 900 000 споживачів, які використовують Facebook з мобільного», - повідомили в lifecell.

При цьому послуга «соціальні мережі» доступна всього за 15 грн на місяць. Тобто гіпотетично оператор міг би заробити на всіх своїх Facebook-користувачів за цей період 4,5 млн грн. Того ж Facebook аналогічну кількість акаунтів приносить в рік близько $ 11 млн (або 275 млн грн).

У сусідній Росії, де працюють «МТС Росія» і споріднена «Київстару» компанія Beeline, до трафіку через інтернет-сервіс починають підходити все більш обережно. Цього року найбільші оператори в спробах не втратити повністю доходи від міжнародного зв'язку, зібралися блокувати частина зарубіжного трафіку VoIP-сервісів на зразок Skype Out, Viber. Такий підхід в якомусь роді унікальний для країн, в яких абоненти звикли платити за послуги зв'язку катастрофічно мало.

Операторам доводиться вигадувати способи, як зберегти обсяги голосового трафіку і водночас не посваритися з інтернет-гігантами. При цьому в таких країнах, як США, мобільні компанії вже давно забули про цю дилему. У американського Verizon, наприклад, 1 ГБ трафіку коштує $ 30 (750 грн). А всі інші послуги - в подарунок. У Київстару ж для прикладу той же 1 ГБ обходиться в 70 грн. При цьому сім найпопулярніших соцмереж взагалі не мають обмежень щодо користування.

Джерело: «Ліга.Бізнес»
Переглядів: 358 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close