11.34.15
Сновидіння навчилися контролювати електричною стимуляцією мозку
Сновидіння навчилися контролювати електричною стимуляцією мозку
      Багатьох людей та, напевно, майже усіх цікавить таємниця сну і все, що з цим пов’язано. Існує така цікава річ, як «усвідомлені сновидіння» (або «люцидні сни»). Це – сни, в яких сплячий усвідомлює, що він спить, контролює свої дії і може впливати таким чином на «сюжет» сну. Така цікава можливість дозволяє бачити дивні, яскраві та пам’ятні сновидіння. Крім цього, дана техніка може застосовуватися не тільки в «розважальних» цілях, але і в медицині.

Згідно з новим дослідженням, що були проведені групою німецьких університетів, «усвідомлені сновидіння» можливо стимулювати впливом електричного струму на певні ділянки мозку сплячого. До речі, саме такій стимуляції піддаються близько 70% реципієнтів, тобто, більшість людей.

Деякі люди освоїли усвідомлені сновидіння без всяких стимуляцій ззовні і навчилися «логінитися» у сни природним чином, застосовуючи різні хитрощі. Раніше також неодноразово проводилися різноманітні експерименти на цю тему.Дослідники намагалися індукувати усвідомлені сновидіння шляхом медитацій, установок своєрідних будильників, розрахованих на момент входу в певну фазу сну та інше.

Так чи інакше, вчені помітили, що фронтальні і тім’яні ділянки мозку людей, які бачать люцидні сни, відчувають у процесі підвищену активність. Правда, деякі скептики вважають, що усвідомлені сновидіння – ніщо інше, як невеликі уривки снів, що виникають упереміш із звичайними снами в процесі так званого «швидкого сну», а не вторгнення в царство «чесного», глибокого дельта-сну, в якому відбувається до 80% всіх сновидінь (їх людина майже ніколи не згадує після пробудження).

 

i_d0dfd8f8

 

У новому дослідженні декількох німецьких університетів взяли участь 27 чоловіків і жінок, які провели пару ночей в лабораторії під наглядом дослідників. Після того, як учасники експерименту входили в стадію швидкого сну, в якому більшість сновидінь після пробудження запам’ятовуються, на певні ділянки мозку впливали електричним струмом. Стимуляція фронтальної і темпоральної ділянки часткою струмом з певною частотою (від 25 до 40 Гц) призводила до виникнення люцидних снів у 70% піддослідних. Коли електрика не подавалася або мала іншу частоту, жоден реципієнт не бачив усвідомленого сновидіння.

 

i_e79c6548

Люцидні сновидіння, частота струму, що впливає на мозок – 25-40 Гц – дає найочевидніший ефект. "Sham” – кількість усвідомлених сновидінь при подачі струму, але без необхідної частотності.

Дані проведеного дослідження констатують, що:

1. Більш високий порядок свідомості безпосередньо залежить від частоти в діапазоні 25-40 Гц.
2. Люцидні сновидіння ініціюються і контролюються ділянками головного мозку, відповідальними за свідомість і самосвідомість.
3. Діапазон в 25-40 Гц побічно підтверджує, що «типовий» гамма-ритм дійсно пов’язаний з роботою свідомості (така теорія вже існувала задовго до даного дослідження).

 

i_e1590426

Девайс виробництва tDCS, необхідний для входу в люцідні сновидіння. Свого роду Oculus Rift для любителів поспати

Варто відзначити, що дослідження було досить коротким за тривалістю. У довгостроковій перспективі вплив на психіку і стан організму постійного стимулювання усвідомлених сновидінь ще не вивчено.

Що дає така наукова робота на практиці вже зараз? Наприклад, відмінний засіб для тих, хто потерпає від хронічних нічних кошмарів: контроль над сновидіннями допоможе «роздумувати» у сні про щось добре і не відчувати поганих емоцій.

Для подальшої перспективи у вивченні цієї теми, дослідження зібрало і систематизувало багато цікавих даних і нових знань про сновидіння. Хто знає, може це навіть наблизить майбутнє, де люди будуть бачити інтерактивні сновидіння, сновидіння з «замовним» сюжетом або, можливо, навіть «занотовувати» сни для подальшого повторного відтворення.

Переглядів: 352 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close