16.06.12
Що таке співаючий бархан?
Що таке співаючий бархан?

 Чи чули ви про бархани, які "співають"? Пісня, зрозуміло, без слів. Спів бархана більше схоже на звук дуже великого духового інструмента, наприклад, органу. Звук бархан видає в суху і трохи вітряну погоду. Раніше вчені не вірили, що співаючі бархани існують, вважаючи, що це просто красива легенда східних і африканських народностей. Але виявилося, що ці бархани таки цілком реальні. 

При цьому подібні утворення є в Марокко, Казахстані і деяких інших регіонах. Бархани подібного типу, в більшості своїй, видають звук при русі маси піску. Рух може бути викликано ходінням по барханах людини, вітром та іншими причинами. Роботу з вивчення барханів почав в 1962 році вчений В. Арабаджи. Він з'ясував, що чим більша маса піску, яка рухається, тим більш виразним буде звук. Якщо вже дуже велика маса піску пересувається, то може виникнути звук, схожий на гуркіт. 


Само собою, що причини появи звуку абсолютно природні, але народи, які стикалися з співаючими барханами, вважали, що все це - справа рук духів, казкових тварин. Крім того, казали, що звук видають дзвони похованих в товщі піску міст. Було і більш-менш наукове пояснення, яке включало поточні під землею річки, які, на думку древніх, і виробляли настільки дивні звук.


Є легенда про те, що звук видає душа Чінхіз-хана, яка бажає розповісти нащадкам про подвиги цієї великої людини.


Ось дуже цікава легенда з Вікіпедії, автором виступає казахський народ. «В стародавні часи подорожував по світу шайтан (тобто рис). Підглядав за людьми, будував підступи, встигав скрізь і не пропускав нічого. Одного разу розгнівався на нього Всевишній і позбавив можливості блискавично пересуватися з одного місця в інше. Тоді шайтанові довелося пішки добиратися до свого будинку - а будинок стояв на вершині гори. Довго шайтан йшов по степу, пробирався по звивистих стежках вздовж берегів річки Або, нарешті втомився і приліг відпочити. Так важкий був його шлях і так важко було тягар звершення їм діянь, що шайтан заснув міцним сном. І спить він до цих пір, звернувшись самотнім барханом, і ніщо і ніхто не може його розбудити - ні палюче сонце, ні дощі, ні грози, ні вітри. Тільки іноді самотній стогін виривається з його грудей, коли хтось намагається потривожити назавжди заснулого шайтана ».


Ось такий звук виробляють співаючі бархани:




Недавно вчені змогли відтворити ці звуки в лабораторних умовах, з'ясувавши, що звук, його висота, залежить тільки від такого чинника, як середній діаметр піщинок бархана.

Переглядів: 793 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close