16.32.00
Що таке "читання законопроекту", і чому їх три?
Що таке
     Чесно кажучи, раніше я не замислювався (вірніше, замислювався, але не особливо старався розібратися) в питанні кількості читань якого законопроекту.

У новинах то й справа розповідають про прийняття чергового законопроекту, який пройшов "вже друге читання", наприклад. Давайте розберемося, що ж таке "читання законопроекту" , і чому "читають" три рази.

Кілька слів про походження

 Перш, ніж розглянути всі етапи проходження законопроекту в парламенті, давайте дізнаємося, звідки взялася правова система більшості держав, включаючи Україну,  Росію і деякі інші країни СНД. 

А почало своє сучасна правова система бере ще в римському праві, яке було неодноразово змінено, і змішане з деякими елементами системи французького права часів Республіки. Наприклад, кримінальне право практично повністю засноване на французьких кодифікатор.

Водночас, система розгляду законопроектів та ухвалення законів більшою мірою заснована саме на римському праві, ніж на інших правових системах.

Читання законопроекту

Само собою, це просто умовна назва, яке позначає певну форму розгляду внесеного на розгляд парламенту будь-ким з парламентаріїв законопроекту. Форма ця називається організаційно-правовий. Крім зачитування, законопроект ще й обговорюється (при цьому не обов'язково битися, як частенько трапляється в залі засідань вітчизняних парламентаріїв). Зазвичай стадій розгляду законопроекту - три, і кожна має своє значення.

Перше читання

У цьому випадку законопроект розглядається на так званому пленарному засіданні, розглядається документ нижньою палатою. У даному випадку парламентарії розглядають законопроект з точки зору відповідності його Конституції, а також обговорюють загальну концепцію. При необхідності документ може бути переданий до рук представників спеціального комітету, створеного спеціально для підготовки законопроекту до другого читання.

Крім усього іншого, під час першого читання зазвичай рассматерівается можливість і строк надання доповнень до початкового тексту, а також внесення поправок.

 Що стосується України, то тут законопроект читає його автор, плюс представники відповідального комітету Ради. Після цього по законопроекту можуть висловлюватися і окремі депутати, і цілі їх фракції, та інші особи, які мають право працювати в Державній Раді. Крім усього іншого, при необхідності надання додаткового фінансування у розгляді законопроекту беруть участь і представники уряду, що мають власний висновок за можливості таких витрат. Справа в тому, що іноді законопроект і виглядає непогано, і ніби як раціональний. Однак, передбачені в ньому витрати просто космічні, що розкривається лише після виступу фахівця. 

У першому читанні законодавці вирішують, прийняти законопроект, прийняти після доопрацювання, або відхилити. Під час цього етапу часом розглядається і можливість обговорення законопроекту на референдумі, наприклад.

Друге читання

 Цей етап можливий тільки в тому випадку, якщо на першому читанні було вирішено доопрацювати законопроект з подальшим розглядом. При цьому профільний комітет надає ряд поправок, які рекомендуються до прийняття, або ж навпаки, до відхилення. 

Може бути і такий варіант, коли на другому читанні представляється третя таблиця, із зазначенням невизначених поправок, тобто тих поправок, рішення по яких винесено не було. Іноді доводиться голосувати по всій таблиці, іноді - по кожній з поправок, якщо є заперечення парламентаріїв.

На цьому етапі законопроект ще можна відхилити. Якщо він прийнятий, йде третє читання.

Третє читання

Після того, як законопрект прийнятий, його розглядають на третьому читанні, вносячи вже дрібні, редакційні правки. У деяких країнах, включаючи Росію, за рішенням парламентаріїв законопроект може бути повернений з третього етапу на другий.

 До речі, якщо серед читачів цієї статті є юристи - будемо дуже раді почути ваші коментарі

Переглядів: 917 | Додав: dvi | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close