12.33.05
Причини падіння великих імперій
      Колись ми всі були частиною однієї великої імперії - СРСР. Великі імперії старожитностей, татаро - монголи, Османська, середньовічні імперії, манірна Британська імперія - всі, як показує час, смертні і рано чи пізно приходять в занепад. 

Наша країна, яка, як відомо, попереду планети всієї, пережила на своєму віку цілих 2 геополітичних краху неймовірної сили - падіння Київської русі, і як вже було згадано СРСР. Незважаючи на те, що тема тягне на докторську дисертацію, постараємося ж висвітлити основні причини занепаду, падіння та загибелі великих імперій. 

1. Війни 

Коли ти на вершині всі інші внизу хочуть твого повалення - це закон життя. Імперії завжди мали під боком купу ворогів, з якими розходилися в думках, рівнях життя і релігії. Як наслідок - постійно зростаючі військові витрати, безперервні військові походи, завоювання, війни і смерті. Пересічних громадян таке звичайно навряд чи влаштовувало. 

Набагато приємніше обробляти власну землю, вдаватися до неробства і розвагам, ніж марширувати в строю, знаючи, що кожну хвилину тебе можуть убити. Безперервний «режим готовності» нападу підточував розум громадян зсередини - в підсумку від великих імперій постійно відвалювалися шматки, забажав суверенітету, спокійного життя, та й просто втомлені від імперського гніту з боку «великого брата». 

2. Величезні території

Всякий управлінець вам скаже, що простіше управляти величезним заводом, який знаходяться в одному місці - простіше, ніж десятьма маленькими майстернями, розкиданими по всьому місту. Наочний приклад - Британська імперія. Віддаленість колоній і провінцій зіграло вирішальну роль у розвалі цієї могутньої держави, особливо коли всі ці провінції були неоднорідні за етнічним складом і соціально-культурному розвитку. 

Гігантські витрати на перевезення, транспортування, корупція на місцях - все це робило імперії неповороткими і важко керованими. У Великому Римі можна навести чимало прикладів, коли черговий успішний полководець, користуючись віддаленістю територій, кидав виклик столиці, заявляючи про створення власної держави з самим собою на чолі. 

3. Розпад суспільства

Горезвісне «хліба і видовищ» повільно, але вірно розбещувало народ і відволікало його від творчої праці. Ні, я не цитую Маркса і Енгельса, я лише намагаюся пояснити, що суспільство, дивлячись на те, з яким розмахом живе еліта, як відрізняється їхній повсякденний стіл від столу рядового робітника та сплачуючи непомірні податки на створення чергового «палацу розваг», ; рано чи пізно йшло по двох відомих шляхах. 

Перший - влаштовувало революцію, вважаючи, що хто був ніким, той стане всім, другий - за підтримки держави, влаштовувало свої вертепи, кубла і кабаки прагнучи нагнати, таким чином, еліту. Так чи інакше, всі ці дії знижували ВВП, підривали міць імперії і приводили до виродження її генофонду. 

 4. Послабляюча економіка 

Ця причина перегукується з попередньою. Адже в усі часи головним приводом невдоволення народу було горезвісне соціальна нерівність. Той розрив, який ділив на бідних і багатих, посилювався під впливом непомірних податків, гонки озброєнь при розкошуючій знаті. Той же СРСР програв холодну війну насамперед економічно, а коли відкрив завісу для вільної економіки, дозволивши кооперативи та інше, його просто змило новою хвилею вільного ринку. 

Великим імперіям то не вистачало ресурсів, то вони виснажували себе війнами, то внутрішніми війнами, а то й зовсім закривалися ззовні і не вели активну торгівлю. Безсумнівно, в умовах величезних територій і величезних людських ресурсів, економіка так чи інакше змогла б розвиватися і процвітати, але потрібен був спокій. 

5. Видавити по краплі з себе раба

Велич кожної імперії було, перш за все, у величі її громадян. Що не намагалися все збирати дорадчі органи влади, давати владу народу - завжди на вершині стояла одна людина, але не група людей. Завжди правил тоталітаризм і деспотичність, і люди, так чи інакше, відчували себе рабами.

Не відчуваючи себе впливає на долі країни, відчуваючи себе лише гвинтиком у величезній державній машині, якій легко замінити, бачачи, наскільки не цінує його існуючий лад, громадянин великої країни задавався дуже багатьма питаннями, які приводили до самих різних наслідків від мітингів і міграції до терактів і революцій. «Розруха в головах» разом з всесильним диханням часу підточив багато імперій давнини та сучасності, і до цих пір є досить актуальною.

Переглядів: 549 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close