DVI

Субота, 20.01.2018, 20.54.26
Головна » 2016 » Листопад » 29 » Повноцінно запрацювати PayPal в Україні заважають вимоги НБУ і ВРУ
08.59.28
Повноцінно запрацювати PayPal в Україні заважають вимоги НБУ і ВРУ
      Немає повісті сумнішої на світі, ніж про розрахунки українців в інтернеті. Схоже, ситуація з повноцінною роботою PayPal в Україні знаходиться на тому ж рівні, що і півтора роки тому, коли Ілля Кенігштейн самостійно зв'язався з менеджером PayPal в Східній Європі.

Тоді повноцінному запуску сервісу в Україні перешкоджала позиція НБУ. І ось, через півтора року, після проведення зустрічей і переговорів, обіцянок і нормативних змін, виходу платіжного сервісу на український ринок, як і раніше, все ще заважає невідповідність поглядів PayPal і НБУ. Про це заявляє Ілля Кенігштейн на сторінках ресурсу «Економічна правда».

Відзначається, що PayPal не готовий брати на себе обов'язки по підтримці реєстрацій для транскордонних послуг в іноземній валюті у всіх юрисдикціях, в яких працює компанія. В НБУ відмовляються це приймати.

НБУ здійснив ряд досить важливих кроків, які полегшують вибудувану роками регуляторну практику, і продемонстрував ринку широкий діапазон можливостей. І це чудово. Але до відчутних результатів все ще далеко, особливо в контексті постійних спроб Національного банку повернути традицію тотального контролю «над усім і над вся».

У січні 2016 року робоча група, в якій бере участь Кенігштейн, підготувала підсумковий звіт про стан проекту по створенню регуляторних умов для розширення доступних можливостей використання транскордонних послуг PayPal для резидентів України. Відзначимо, в даний час українці можуть здійснювати платежі через PayPal, але не мають можливості приймати грошові кошти на свої рахунки. Це істотно обмежує можливості для заробітку для українських фрілансерів.

Тоді, на початку року, в звіті вказувалося, що основною перешкодою для прийняття платежів резидентами України в іноземній валюті від інших користувачів PayPal і виведення цих платежів на свої платіжні карти (або на свої банківські рахунки) в Україні, є вимога НБУ про реєстрацію «систем міжнародних інтернет розрахунків» (так регулятор називає PayPal в документах).

Це вимога була введена в «Положення про електронні гроші відносно компаній-нерезидентів», які надають послуги за кордоном і в іноземній валюті - тобто поза юрисдикцією України.

Яким чином, на якій підставі, і хто уповноважив НБУ вводити таке регулювання діяльності компаній-нерезидентів, залишається неясним. Також незрозуміло, з якої причини НБУ вирішив «врегулювати» таким чином діяльність PayPal в транскордонному режимі в іноземній валюті.

Робоча група також звертала увагу на те, що введення подібної реєстрації PayPal у місцевого регулятора в Туреччині призвело до припинення функціонування PayPal в цій країні. Справа в тому, що PayPal не є міжнародною платіжною системою в класичному розумінні, і не готовий брати на себе обов'язки по підтримці реєстрацій для транскордонних послуг в іноземній валюті у всіх юрисдикціях, в яких працює компанія.

Але в НБУ до рекомендацій робочої групи не прислухалися. Судячи з розвитку подій, у регулятора немає намірів скасовувати вимогу реєстрації «систем міжнародних інтернет розрахунків» (таких як PayPal) в найближчій перспективі. Відповідно, в таких умовах не вдається вмовити PayPal запустити повноцінну роботу сервісу в Україні (з можливістю приймати гроші в країні). Навіть незважаючи на те, що НБУ переконує в «простоті» процедури реєстрації «систем міжнародних інтернет розрахунків».

Більш того, ідея реєстрації «систем міжнародних інтернет розрахунків» в НБУ, жорсткого регулювання і використання електронних грошей в іноземній валюті, випущених нерезидентами, стає популярною. 4 листопада 2016 року група народних депутатів подала до Верховної Ради законопроект №5361, який, серед іншого, пропонує ввести вимогу реєстрації в НБУ «провайдерів інтернет-розрахунків» нерезидентів, а також встановлює додаткові обмеження щодо сум перерахованих електронних грошей. Депутати пропонують наділити НБУ невластивої для нього функцією регулювання діяльності іноземних емітентів електронних грошей (іноземних систем розрахунків) і встановлювати обмеження, які неможливо реалізувати на практиці, так як юрисдикція НБУ поширюється тільки на Україну.

Тому НБУ не зможе реалізувати такі «мертві норми» на практиці, навіть якщо захоче, а PayPal, швидше за все, взагалі не зрозуміє, що йому робити в такій заплутаній ситуації загадкових норм українського права.

Джерело: «Економічна правда»
Переглядів: 174 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
WWW:
Код *: