13.30.06
Портрет українського IT-фахівця 2016 года [інфографіка]

      Одне з найбільших українських співтовариство програмістів DOU.ua, яке щомісяця відвідують близько 200 тис. розрaобників, зібрало 8188 анкет (в опитуванні взяв участь кожен 12-й фахівець ІТ-індустрії країни) і представило оновлену версію портрета українського IT-фахівця.
Отже, які ж вони, представники українського IT-спільноти?

Персональні дані

Середній український айтішник НЕ помолодшав і не постарів - вік спільноти з минулого року майже не змінився. Наймолодшими виявилися верстальники та представники нетехнічних посад (HR, PR, Sales). Найстаршими - топ-менеджери, системні адміністратори і проектні менеджери.



З кожним роком в ІТ приходить все більше і більше представниць прекрасної статі - їх частка в співтоваристві збільшується на стабільні 2% останні 3 роки. У 2012 році на одну дівчину доводилося 12 чоловіків, в 2013 - 11, в 2014 - 7, в 2015 - 6, в 2016 - 5. З професій технічної сфери найчастіше дівчата стають дизайнерами, тестувальниками і бізнес аналітиками. Найрідше - сисадмінами і розрабниками.

portret16-03

80% українських айтішників живе в «великій п'ятірці» міст - Києві, Харкові, Львові, Дніпрі та Одесі. Втім, з кожним роком на ці 5 міст доводиться все менша і менша частка (в 2015 було 84%) - значить, ІТ-ринок регіонів поступово розвивається. Дніпро виявився «жіночим» містом - 20% ІТ-спільноти цього міста складають дівчата. Трохи менше (але вище середніх 16%) їх частка в Житомирі, Харкові та Черкасах.

Робота

В середньому один QA тестує продукти чотирьох програмістів, а один менеджер проекту керує одинадцятьма розробниками і трьома тестувальниками. Якщо говорити про інші спеціальності, 4% учасників опитування працюють сисадмінами, по 2% - верстальниками і бізнес аналітиками, по 1,5% - топ-менеджерами та дизайнерами. Ще 3% - нетехнічні посади (HR, PR, Sales). Якщо зіставити вік і досвід учасників опитування, виходить, що 3% ІТ-фахівців прийшли в галузь, будучи старше 30 років.





Middle себе назвали переважно фахівці з 2-3 роками досвіду роботи в ІТ, senior назвалися в основному ті, хто працює в галузі більше 5 років. Цікаво, що за останні 3 роки частка junior в галузі збільшилася рівно вдвічі - 26% в цьому році проти 13% в 2013 році. Більше 5 разів міняли роботу переважно топ-менеджери (кожен четвертий) і системні адміністратори (кожен п'ятий). Більшість junior фахівців встигли попрацювати тільки в одній компанії, middle - в двох-трьох, senior і lead - в трьох-чотирьох.

Цікаво, що open-minded колектив виявився один з найпопулярніших відповідей на питання "Чому саме IT?" Саме у дівчат (його вибрали 80% взявших участь в опитуванні). Серед інших примітних варіантів: «Люблю ігри, вирішив навчитися писати їх», «Люблю творити і створювати», «Любив вирішувати головоломки і складні завдання», «Тому що це єдина галузь, де проходять на роботу за знаннями, а не по знайомству», «Чоловічий колектив», «через відсутність дрес-коду», «через лінь».






Якщо професію айтішники вибирали за покликом серця (як видно з попередньої ілюстрації, 82% пішли працювати в ІТ через інтерес до технологій), то вже всередині індустрії при виборі компанії фахівці більше керуються матеріальним - зарплата стала найбільш згадуваним фактором. Однак її важливість знизилася в порівнянні з минулим роком: у 2015 році гарну винагороду було головним пріоритетом у 85% претендентів, тоді як в цьому - тільки у 73%. Серед інших варіантів, пріоритетних для ІТ-фахівців: «Хороший колектив», «Адекватний менеджмент», «Двостороннє співробітництво лідер-розробник, а не начальник-підлеглий». Найцікавіше працювати топ-менеджерам, дизайнерам і менеджерам проектів (у них відсоток тих, кому «так, дуже цікаво», перевищує тих, кому «скоріше цікаво»). А ось найбільший відсоток тих, кому нудно - у сисадмінів.

Найбільше своєю винагородою задоволені топ- і проектні менеджери, трохи менше - розробники і тестувальники. А з тих, хто відчуває себе недооціненими, найбільше сисадмінів, бізнес аналітиків і дизайнерів. З будинку працює кожен 5-й верстальник і дизайнер і кожен 10-й розробник. І кожен 8-й топ-менеджер - «де доведеться». Якщо говорити про віддалену роботу як таку - онлайн трудяться 7% ІТ-фахівців (мова йде саме про штатних співробітників, а не фрілансерів).



Про фріланс більше всіх мріють дизайнери і сисадміни. У топ-менеджери мітять в основному менеджери проектів, а також представники нетехнічних посад (HR-, PR-, sales managers). Про свій стартап марять переважно менеджери проектів, розробники та дизайнери. Більшість розробників планують розвиватися по технічній гілці. Стати менеджером мріє лише кожен 10-й програміст. І кожен 5-й тестувальник. Кар'єра Переверати пінгвінів (що б це не означало) залучає переважно дизайнерів і топ-менеджерів. Заради задоволення б продовжили працювати в ІТ в основному топ-менеджери, сисадміни і менеджери проектів. Програмісти і тестувальники - теж, але вважали за краще б працювати меншу кількість годин. А ось ледарів (хто б нічого не робив, а просто відпочивав) більше всіх серед бізнес-аналітиків. Менше всіх - серед дизайнерів.

Освіта

Більше половини айтішників мають профільну освіту. Диплом про вищу освіту (профільну або непрофільну) є у 86% учасників опитування. Що цікаво, на задоволеність зарплатою факт наявності і профіль диплома ніяк не впливає. А ось інтерес до роботи у тих, хто отримав непрофільну освіту, трохи вище, ніж у випускників ІТ-факультетів. Можливо це пов'язано з тим, що їм доводиться довчати масив інформації безпосередньо під час проекту, а тому - завдяки ефекту новизни - і захопленість більше.



80% айтішників мають середній і вищий рівень мови. Найвищий рівень мають топ-менеджери, бізнес-аналітики, менеджери проектів (у більшості з них - upper-intermediate). Більшість розробників, тестувальників і сисадмінів володіють рівнем intermediate, а більшість верстальників і дизайнерів - pre-intermediate. Також підкреслимо пряму залежність: чим вище рівень англійської, тим вище задоволеність зарплатою і роботою в цілому.

Сім'я і дім

Більшість українських айтішників мають стосунки або сім'ю. Але серце кожного третього ІТ-фахівця вільно - така ж картина була і в минулому році. Спадкоємці є у 24% айтішників - з минулого року демографічна ситуація покращилася на 2%, але навряд чи цей приріст можна назвати статистично значущим. У порівнянні з минулим роком, серед айтішників стало на 5% більше власників власного житла. Третина тих, у кого свого житла немає, і не планує його купувати. Це може бути пов'язано як з рішенням, що оренда вигідніше, так і з планами еміграції (про це буде трохи нижче).





Айтішники - люди забезпечені, проте більшість в якості свого основного способу пересування все ж обрали громадський транспорт. Автомобілі виявилися в пріоритеті тільки у топ- і проектних менеджерів. У Києві та інших великих містах найпоширеніша відповідь на питання "Як довго ви добираєтеся до роботи" - від 20 до 40 хвилин. У маленьких містечках, відповідно - до 20 хвилин.



приватне

Всього лише 8% ІТ-фахівців точно не мають наміру переїжджати, тоді як рік тому ця цифра перевищувала 20%. Як і в минулому році, найпоширенішим домашнім улюбленцем в сім'ях айтішників виявився кіт. Правда, більшість - 60% - все-таки не тримає ніяких вихованців. Якщо в минулому році найпопулярнішим варіантом на питання про дозвілля була відповідь «ІТ» (в 2015 його обрали 65% учасників опитування), то через рік у наявності тяга до здорового способу життя - айтішники оцінили користь прогулянок на свіжому повітрі. Серед інших поширених варіантів, яких не було серед пропонованих варіантів відповідей: «Сім'я» і «Музика». У спорті динаміка швидше негативна - рік назад спортом займалися (регулярно або періодично) 80% айтішників, тоді як в 2016 - тільки 75%. Найбільш спортивними виявилися бізнес аналітики, найледачішими - сисадміни і дизайнери.





Більшість айтішників присвячують нічному відпочинку в середньому 5-8 годин. Менше всіх сплять менеджери проектів, а найбільше - топ-менеджери. А ось сов найбільше серед дизайнерів (напевно, ночами добре творити), а жайворонків - серед бізнес аналітиків. Половина айтішників налаштовується на робочий лад за допомогою чашки кави, третина вважає за краще чай. Смузі поки не так популярні, навіть серед стартаперів - всупереч стереотипам :)




Головні шкідливі IT-звички: «Міцно висловлююсь», «П'ю», «Трудоголізм», «Палю». Інші варіанти, які змушують задуматися: «Турбота», «Дрищ, немає дівчини», «Їжа», «Ігри», «Іноді вірю в людей», «Інтернет», «Коли нервую, обкушує задирки», «Копаю занадто глибоко», «Лінь», «Люблю принижувати людей», «Прокрастинація», «Трачу час не зрозуміло на що», «Тролінг», «Читати в мережі про все». Ну і на солодке - улюблені сорти сиру.

Джерело: DOU.ua

Переглядів: 435 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close