15.30.57
«Нове вікно у Всесвіт»: вчені вдруге зафіксували гравітаційні хвилі

      Фізики з міжнародних колаборацій LIGO і Virgo вдруге в історії зафіксували гравітаційні хвилі, існування яких було передбачене Альбертом Ейнштейном. Про це було оголошено на вчорашній прес-конференції в Сан-Дієго в рамках 228-ї зустрічі Американського астрономічного товариства, а також в Державному астрономічному інституті імені Штернберга, МГУ.

Вперше про відкриття гравітаційних хвиль було оголошено в лютому 2016 року, причому саме відкриття було зроблено у вересні 2015 року. Тоді джерелом хвиль було злиття двох чорних дір масою 36 і 29 Сонць 1,2 мільярда років тому.

Вдруге хвилі були «спіймані» 25 грудня 2015 року спеціально побудованими для пошуку гравітаційних хвиль обсерваторіями в штатах Луїзіана і Вашингтон. Обсерваторія в штаті Вашингтон зафіксувала хвилі на 1,1 мілісекунди пізніше, ніж обсерваторія в Луїзіані. Джерелом хвиль на цей раз знову стало злиття двох чорних дір. Правда, цього разу маса зіткнулися 1,4 мільярда років назад чорних дірок була істотно нижче - 8 і 14 Сонць відповідно. В результаті злиття близько однієї сонячної маси перетворилося в енергію, в тому числі в гравітаційні хвилі.

Відзначимо, що вчені згадали про ще один (третю) подію, зафіксовану детекторами, але ймовірність того, що за ним ховається гравітаційна хвиля, недостатньо висока (всього 67%), тому в звіті про нього ні слова.

Робота гравітаційних детекторів LIGO була припинена в кінці січня з метою усунення недоліків, виявлених під час першого пуску обсерваторії. До слова, він тривав чотири місяці - з вересня 2015 по січень 2016 року. Робота детекторів буде відновлено з вересня 2016 року.

«Перше виявлення гравітаційних хвиль показало, що ми можемо чути космос абсолютно по-новому», - заявила Віки Калогера, фізик дослідницької групи Північно-Західного університету - «Але друге виявлення знаменує початок нової епохи. Епохи, в якій ми зможемо відстежувати і порівнювати величезні багатства цих джерел гравітаційних хвиль по всьому космосу; спостерігати за всією картиною того, що відбувається навколо нас».

Після другого виявлення вчені також можуть давати прогнози щодо частоти проходження видимих ​​гравітаційних хвиль через Землю.

«Це дійсно принципово нове вікно у всесвіт, як тоді, коли Галілей вперше направив свій телескоп на небо», - Калогера.

Джерело: popularmechanics
Переглядів: 335 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close