19.11.56
Найвідоміші племена індіанців
      Корінні мешканці суворі і войовничі індіанці багато разів ставали героями дворових ігор і центральними персонажами книг і фільмів. Та й як тут не зацікавитися цими воїнами, котрі жили в злагоді з природою – коли тут і нестандартна зовнішність, і відданість ідеалам, і брутальний, незворушний вираз обличчя навіть у самих, здавалося б, небезпечних ситуаціях.
Зрозуміло, серед численних племен індіанців були самі-самі, ті, хто найбільше розвинувся, досадив білим людям, а то і прийняв на озброєння елементи їхньої культури. Про них зараз і піде мова.

1. Черокі

Найбыльш просунуты, якщо так можна сказати,  плем'я індіанців, живе і процвітає і понині, цілком окультурити і навіть змішавшись з білою людиною по всьому сучасному США. Посприяло цьому те, що проживали вони на великій території південних Аппалачів, обширною – але позбавленої всяких корисних копалин, так що активної боротьби з ними особливо ніхто не вів.

До того ж, черокі практично першими відмовилися від кочового способу життя і стали буквально будувати свою державу, збільшивши з початку 17 століття свою чисельність з 50 тис. осіб, до майже 200 тисяч на початок 20-го. 

Якщо решти індіанців тільки-тільки зарождавшаяся американська нація презирливо називала «червоношкірими дикунами», то назвати так черокі навіть не повертався язик. Судіть самі на початку 19 століття, вони приймають християнство, створюють свою абетку, видають свою газету і відкривають більше 30 шкіл і різних народних департаментів, увінчавши все це своєю конституцією.

Надалі, багаті індіанці стали плантаторами з сотнями чорних рабів, і тим самим, ще більше асимілювали свою громаду з народом США.

2. Апачі

Загальна назва для цілих шести великих індіанських племен, і розповідь про всіх тягне на невелику докторську дисертацію. Найцікавішим і брутальним на мій погляд є ЛИПАН-апачі, досконало володіли військовим мистецтвом і тактикою партизанської війни.

Липан-апачі робили набіги навіть на своїх родичів хікарійя-апачі, об'єднавшись то з іспанцями, то з французами. Постійно кочуючи і йдучи в разі небезпеки мало не до кордону з Мексикою, як герої бойовиків, липа-апачі поступово домоглися того, що настроъли абсолютно всіх проти себе, так як могли напасти як на американців, так і на своїх побратимів індіанців, наприклад, щоб викрасти їх коней.

Весь 19 вік ЛИПАН-апачі воювали з американцями, влаштовуючи кровопролитні бої і набіги то з-за гір, то через річки Ріо-Гранде, що служила природним кордоном між США і Мексикою та йдучи за неї всякий раз після набігів – адже солдати США перетинати її не мали права.

Лише наприкінці 19 століття, домовившись з урядом Мексики, і вчинивши масштабну каральну операцію, вдалося добити апачів в горах і вивезти залишки народу в контрольовані резервації в кількості 700-900 чоловік, які залишилися від 12 тисяч.

3. Команчі

Оспівана у піснях хоробрість команчів і їх кавалерійські атаки принесли їм заслужену славу. Команчі першими поставили конезаводство на потік,   і піднялися,  поставляючи конячок іншим племенам. Крім того сильна була й ідеологічна складова – у команчів було найбільше усіляких військових, похоронних і весільних обрядів, наприклад знамените куріння  трубки і Танцю Сонця і Духа після неї.

Цікаво було те, що якщо жінка зраджувала, не отримуючи уваги від чоловіка, то могла просто звільнитися відрізаним носом. Якщо ж вона зраджувала, отримуючи увагу від чоловіка – то цілком могла бути вбита.  

Прийняття всіх рішень і влада належала військовому командиру, та й взагалі роль воїнства – була центральною в племені. Існувала не просто «маса воїнів», а кінні загони, піші загони, загони розвідників і навіть подібність тилової служби – «бізони», «ворони», «коні», «лисиці».

Команчі також знамениті і відомі своїми мальовничими пір'яними уборами, вишивкою військового одягу і химерним прикрашення тіла, мабуть самими барвистими серед всіх інших індіанських племен.

4. Могікани

«Останній з могікан» - Практично відразу згадується саме цей роман, при згадуванні даного племені. І дійсно, почавши свою історію з об'єднання 5 великих племен у верхів'ях Гудзону і чисельності близько 35 тисяч осіб, могікани постійно вели війни то з французами, то з шошоніт, то з Мохок.  

Плаваючи по річках і озерах, ці індіанці заслужили прізвиська «річкових індіанців» і активніше інших торгували, та й взагалі розвивали торгівлю, поставляючи європейцям хутра та продукти свого землеробства.   На початку 17 століття, після низки кровопролитних битв за ринки збуту хутра, могікани зазнали найжорстокішої поразка від Мохок, в живих залишилася лише тисяча осіб.

Існування власного племені практично припиняється, і могікани асимілюються з гуронами, проте кістяк племені, близько 300 осіб все-таки приймає рішення жити окремо, в Огайо. На початку 18 століття залишки могікан приймають християнство, роз'їжджаються по резервації і остаточно перестають існувати як плем'я.

Переглядів: 1233 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close