15.42.08
Літаючий атомний аеродром ніколи не буде сідати
Літаючий атомний аеродром ніколи не буде сідати

             Абсолютно нова ідея аеродромів запропонована днями однією з компаній, що займається промисловим дизайном. Ця компанія не раз і не два створювала дизайн для різного типу літаків, а тепер запропонувала абсолютно нову ідею для аеродромів. На думку інженерів - авторів ідеї, аеродроми можуть бути і літаючими. Це щось авіаносців, які не плавають, а літають. Джерелом енергії служить ядерний реактор, що працює на урані. 

Ідея, загалом-то, цікава, якщо поки не брати до уваги всякого роду загрози з подібного роду літальними апаратами. Про них, про погрози, поговоримо трохи пізніше. Ну, а поки давайте подивимося, що ж збираються запропонувати нам автори ідеї.

А запропонувати вони збираються от що. Невеликі літальні апарати з пасажирами на борту злітають з землі, і сідають на літаючу ж платформу Airborne Metro, постійно курсують з місця на місце, і ніколи не приземляються. Платформа "везе" пасажирів до місця призначення, де літальні апарати знову злітають, і приземляються вже на поверхні землі. Загалом, цей проект, Airborne Metro, являє собою гібрид повітряного авіаносця і звичайного метро.

На думку авторів ідеї, Airborne Metro зможуть перевозити до 3 тисяч пасажирів одночасно, і така схема роботи значно здешевить вартість перельоту. Як вже говорилося вище, платформа Airborne Metro не повинна приземлятися, оскільки в такому випадку вся система буде просто невигідна - енергія, що витрачається на зліт і посадку, буде дуже великий. Ну, а підтримка платформи в повітрі не буде вимагати вже дуже багато енергії. Та й ядерний реактор буде виробляти цілком достатня кількість енергії.

Поки що передбачається можливий маршрут Airborne Metro з Лос-Анджелеса та Чикаго в Лондон і країни Європи, з зворотним же маршрутом. Можливо, будуть розроблені й інші маршрути, наприклад, до Японії і деякі інші країни. Як стверджують розробники, економія палива в такому випадку становить близько 40 відсотків для відстані в 1200 кілометрів, і близько 80 відсотків з розрахунку на 12000 кілометрів. Мається на увазі економія у фінансовому плані, адже паливо тут - уран, а не звичайне авіаційне паливо.
Переглядів: 399 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close