08.17.46
Як за останні 15 років змінився ринок фрілансу в Україні
      Зародження українського фрілансу тісно пов'язане з розвитком інтернету - після появи форумів і дощок оголошень фахівці почали пропонувати на них свої послуги, а замовники - шукати виконавців. Однак старт ринку фрілансу пов'язують із запуском профільних сервісів. Одним з перших в Україні запустився сервіс Freelancehunt, який відсвяткує 4 листопада 2020 року свій 15-річний ювілей, на честь чого фахівці компанії підготували аналітику ринку фрілансу.

Кілька років після запуску першого фріланс-сервісу як клієнти, так і виконавці придивлялися до нового формату співпраці. У 2006 році на Freelancehunt було зареєстровано всього 970 фрілансерів і 220 замовників, які опублікували всього 107 проектів на загальний бюджет в 150 тисяч гривень. Втім, вже через рік показники збільшилися на 70%, а справжній бум ринку припав на період з 2008 по 2016: тоді кількість публікованих замовлень подвоювалася щороку. Стрімкому зростанню сприяло розвиток інтернет-маркетингу та онлайн-продажів, а також поява служби підтримки, яка контролювала хід замовлень. Ще більше зміцнив позиції вітчизняний ринок фрілансу після 2014 року, коли українські замовники стали значно менше звертатися до виконавців з СНД.

Кількість фрілансерів збільшується в геометричній прогресії: якщо в 2006-2008 роках українців, готових виконувати дистанційні замовлення, було кілька тисяч, то на сьогодні їх кількість зросла до 200 тис. чоловік. Половина всіх фрілансерів в Україні - це дизайнери і програмісти. Причому якщо графічні спеціальності були популярні і в 2010 році, то кількість IT-розробників за останні 10 років зросла втричі. Також серед найбільш затребуваних напрямків - копірайтери, маркетологи і перекладачі.

Українці поповнюють ряди фрілансерів тому, що їх приваблює вільний графік і переваги віддаленої роботи. Більше 40% виконавців цінують відсутність контролю від начальника. Більшість фрілансерів працюють з дому, і, хоча у багатьох є родини і домашні тварини, вони навчилися справлятися з відволікаючими факторами.

Якщо 10 років тому фахівців, які працюють виключно на фрілансі, було вкрай мало, то зараз такий вид діяльності є основним джерелом доходу для 53% «вільних художників». Половина виконавців в Україні заробляє щомісяця від $ 400 до $ 600, а більше третини можуть похвалитися гонорарами від $ 1000 і вище. При цьому ще більше можуть заробляти вузькопрофільні фахівці або ті, хто має високий рейтинг, а деякі і зовсім вирішуються на відкриття своїх агентств.

З 2006 по 2009 роки кількість опублікованих проектів було вдвічі менше, ніж зареєстрованих замовників. Ситуація змінилася ближче до 2015 року, коли на одного клієнта доводилося 2,5 замовлення, а зараз - близько 4-х проектів. Самі замовники кажуть, що в роботі з фрілансерами їм зручний вибір виконавця під конкретну задачу (42%), а для 37% підприємців відсутність постійного завантаження не дозволяє найняти співробітника в штат. Більше 20% роботодавців розуміють, що на сервісах фрілансу можна знайти цінних фахівців, які не готові працювати в офісі.

Згідно з даними Freelancehunt, частіше за інших замовлення у фрілансерів розміщують IT-компанії, маркетингові агентства, дизайнерські студії та замовники зі сфери послуг. Більшість клієнтів на фрілансі (61%) - це ФОП. Кожен третій - представник малого та середнього бізнесу.

Цікаво, але за останні 15 років найбільш затребувані напрями практично не змінилися. Клієнтам, як і раніше, потрібні тексти, ілюстрації, переклади, логотипи та верстка буклетів. У 2007 році не було такого попиту на SMM і розробку мобільних додатків, але базові запити бізнесу в основному залишилися колишніми. До речі, додатки для Android і iOS на сьогодні є найбільш дорогими проектами. Так, тільки дизайн мобільного додатка може обійтися в 100 000 гривень для українських замовників.

«Якщо запитати фрілансерів: «Що вам заважає працювати?», Вони назвуть нестабільність замовлень, високу конкуренцію, відсутність спілкування з колегами. Але найбільше їх буде хвилювати демпінг. Як правило, невисокі цінники на свої послуги ставлять новачки, які хочуть отримати перші замовлення. Але їм важливо не засиджуватися і піднімати планку - як за якістю, так і за ціною. Собівартість виконання робіт і потреби самих фрілансерів також впливають на цінник замовлення»- зазначив засновник Freelancehunt Олег Топчій.

Друга проблема - це некоректні замовлення, які доводиться блокувати. Наприклад, «покупка» відгуків, копіювання чужих сайтів, як правило, знаходяться під забороною на сервісах. Всього в минулому році було видалено більше 20 тисяч подібних проектів. Багато з замовлень, які не відповідають правилам платформи, заблоковані завдяки модерації самими користувачами.

В цілому засновники Freelancehunt прогнозують подальше зростання ринку, на який впливають розвиток IT-сектора, перехід бізнесу в онлайн, а також наслідки карантину і тренд на віддалену роботу.

Джерело: Freelancehunt
Переглядів: 164 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close