18.05.33
Як працюють твердотільні накопичувачі
Як працюють твердотільні накопичувачі
      У 1956 році фірма IBM налагодила випуск першого у світі накопичувача на жорстких магнітних дисках (НЖМД або жорсткий диск), який містився у системі RAMAC 305. Диск складався з 50 24-дюймових (61-сантиметрових) пластин, зберігав всього 5 Мегабайтів даних і займав більше місця, ніж два холодильники. Та й коштував 50000 доларів (421147 доларів в перерахунку на ціни 2012 р.).

Відтоді жорсткі диски суттєво поменшали, набули ємності та, на щастя, подешевшали. Наприклад, жорсткий диск для ноутбука Seagate Momentus з форм-фактором лише 2.5 дюйма (шириною лише 6.4 см) пропонує 750 Гігабайтів дискового простору за ціною менше 100 доларів. Але навіть з передовими технологіями захисту накопичувач Momentus, як і всі НЖМД, може зазнати збою та згоріти, поховавши із собою цінні дані. Це тому, що жорсткі диски мають механічні частини, які можуть відмовити. Киньте ноутбук, що працює, на долівку, і зчитувально-записувальні головки у жорсткому диску можуть торкнутися пластин, що обертаються. Це майже завжди призводить до серйозної втрати даних.

Щоправда, Seagate виготовляє й так звані гібридні накопичувачі, що є поєднанням твердотільного та жорсткого дисків. Типовий обсяг – 1 Тб.

На щастя, новий вид комп’ютерних накопичувачів спроможний зробити збої пережитком минулого. Відомий як твердотільний накопичувач, або ТТН, він використовує напівпровідникові чипи, а не магнітні носії, для збереження даних. Ваш комп’ютер, звісно, вже має чипи. Зокрема, певні чипи на материнській платі містять системну пам’ять Вашого пристрою чи ОП (оперативну пам’ять), в якій зберігається та обробляється інформація під час роботи комп’ютера. Цей тип пам’яті має назву енергозалежної пам’яті, тому що її вміст зникає при вимкненні живлення пристрою. Чипи використовувані у твердотільних накопичувачах є енергонезалежною пам’яттю, вміст якої зберігається після вимкнення живлення. Чипи ТТНів, однак, не знаходяться на материнській платі. У них своя домівка в іншій частині комп’ютера. Справді, можна витягти жорсткий диск з Вашого ноутбука та замінити його твердотільним накопичувачем без впливу на інші важливі складові системи.

Але для чого це Вам? І як саме виглядатиме накопичувач: зелена друкована плата чи матова металева скринька, що нагадує звичайний жорсткий диск? Про це – згодом, але, перш ніж модернізувати Ваш ПК, розгляньмо декілька базових понять з інформатики.

 

КАРТКИ ПАМ’ЯТІ ТА ФЛЕШ-накопичувачі

Якщо термін «флеш-пам’ять» відлунює Вам чимось знайомим, то серед Ваших комп’ютерних дрібничок  напевно знайдуться бодай кілька флешок чи карток пам’яті. Маленькі пристрої напрочуд великої ємності, що дають змогу швидко передавати дані між комп’ютерами, офіційно називаються USB флеш-накопичувачами. Вони теж  використовують технологію NAND-флеш і їх, за багатьма ознаками, можна вважати попередниками твердотільних накопичувачів.

Що таке твердотільний накопичувач?

Згідно з комп’ютерною термінологією існує різниця між пам’яттю та накопичувачем. Пам’ять з довільним доступом, або ОП (або просто пам’ять) вміщує виконувану комп’ютером програму, а також будь-які дані. Як і короткочасна пам’ять людини, ОП швидкоплинна і вимагає живлення для роботи. Накопичувач, з іншого боку, вміщує всі речі з Вашого цифрового життя – програми, файли, фотографії й музику. Він зберігає ці об’єкти, навіть якщо живлення вимкнене. Ємність як ОП, так і накопичувача вимірюється кількістю байтів, які вони можуть вмістити. Для сучасного комп’ютера ОП зазвичай складає 4, 6 або 8 Гігабайтів. Накопичувач може мати у 100 разів більшу ємність – жорсткий диск типового ноутбука, наприклад, може налічувати 500 Гігабайтів.

 

Але можлива певна плутанина понять, адже деякі пристрої зберігання даних мають так звану флеш-пам’ять, заплутаний термін, який розмиває грань між оперативною пам’яттю і накопичувачем. Пристрої з флеш-пам’яттю також містять багато інформації і не залежать від живлення. Але на відміну від жорстких дисків, які містять обертові пластини і поворотні важелі (схожі на механізм грамофона) з головками зчитування-записування на кінцях, пристрої флеш-пам’яті не мають механічних частин. Вони побудовані з транзисторів та інших компонентів, які можна знайти на комп’ютерному чипі. В результаті, вони позначаються як "твердотільні” – терміном, зарезервованим для пристроїв, які використовують властивості напівпровідників.

 

Є два типи флеш-пам’яті: NOR і NAND. Обидва містять комірки – транзистори – розташовані у формі сітки, але схема з’єднань між комірками відрізняється. У NOR-флеш комірки з’єднані паралельно. У NAND-флеш комірки з’єднані послідовно. Оскільки NOR-комірки містять більше з’єднувальних ліній, вони більші і складніші. NAND-комірки потребують менше ліній і можуть бути упаковані на чипі з більшою щільністю. У підсумку, NAND-флеш дешевше, і може зчитувати і записувати дані значно швидше. Це робить NAND-флеш ідеальною технологією для накопичувачів і пояснює, чому цей тип пам’яті переважає в твердотільних накопичувачах. NOR-флеш ідеально підходить для завдань, де необхідні низька ємність, висока швидкість та доступ до даних тільки для зчитування, як-от в пристроях для збереження програмного мікрокоду (прошивки).

 

Озброївшись вищенаведеними тезами, можна запропонувати більш точне визначення твердотільного накопичувача: це пристрій, який використовує NAND-флеш для створення енергонезалежної, перезаписуваної пам’яті. У комп’ютерах, твердотільний диск може бути використаний як накопичувач, замість традиційного жорсткого диска. Адже виробники випускають ТТН-и, подібні до жорстких дисків за формою та розмірами, таким чином, обидві технології можуть бути взаємозамінними. Але на цьому вся схожість закінчується. Якщо відкрити корпус твердотільного диска, ви не побачите в ньому пластин і важелів урухомника (приводу). Розгляньмо це в наступному розділі.

 

 

На цій ілюстрації легко помітити пластини жорсткого диска, що нагадують пачку з’єднаних між собою компакт-дисків, та важіль урухомника (приводу).

Як твердотільні накопичувачі зберігають дані

 

Зовні твердотільні накопичувачі виглядають як жорсткі диски. Вони прямокутної форми, вкриті матовою металевою оболонкою і мають розміри, що відповідають галузевим стандартам форм-факторів для жорстких дисків – зазвичай 2.5 і 3.5 дюйма (6.4 і 8.9 сантиметра). Але під срібною зовнішністю приховані масиви чипів, розміщених на платі, і жодного натяку на магнітні чи оптичні носії. Більшість цих компонентів можна розмістити у меншому об’ємі, але виробники ТТН-ів навмисне збільшують розміри корпусів, щоб ті відповідали існуючим гніздам для накопичувачів ноутбуків і настільних ПК.

 

У порівнянні з відвертою простотою твердотільного накопичувача, нутрощі жорсткого диска є дивовижним поєднанням рухів, звуків та активної діяльності. Круглі пластини, розташовані на шпинделі, можуть обертатися з частотою 7200 обертів за хвилину. Важіль урухомника, що на кінці поділяється на декілька головок зчитування-записування, зміщується вздовж пластин з неймовірною швидкістю, майже непомітно для людського ока. Важіль з’єднаний з блоком урухомника, де зберігаються інструкції для переміщення головок зчитування-записування. Під час виклику цих інструкцій, іноді до 50 разів за секунду, важіль повертається в один бік і одночасно переміщує всі головки над пластинами. Після того, як головка прибуває в певне місце над пластиною, електромагніт створює магнітне поле, яке орієнтує домени, що є носіями даних, на розташованій знизу доріжці. Кожен домен може бути зорієнтований в одному з двох можливих напрямків – 1 або 0. Поступова зміна цих орієнтацій утворює шаблони, які відповідають окремим частинам цифрової інформації.

 

NAND-флеш у твердотільних накопичувачах зберігає дані інакше. Нагадаємо, що NAND-флеш складається з транзисторів, упорядкованих у сітку зі стовпців і рядків. Якщо ланцюжок транзисторів проводить струм, він має значення 1. Якщо він не проводить струм, це 0. Спочатку всі транзистори встановлені в 1. Але коли починається операція збереження, струм блокується для деяких транзисторів, перемикаючи їх у 0. Це відбувається через особливості розташування транзисторів. На кожному перетині стовпця і рядка, два транзистора утворюють комірку. Один з транзисторів відомий як керівний вентиль, а другий – як плавний вентиль. Коли струм досягає керівного вентиля, електрони перетікають на плавний вентиль та формують сумарний позитивний заряд, який перериває струм. За рахунок застосовування до транзисторів точних напруг виникає унікальний шаблон з 1 і 0.

 

NAND-флеш має два різновиди залежно від кількості 1 і 0, які можна зберігати в кожній комірці. NAND з однорівневими комірками (SLC NAND) зберігає один біт – або 1, або 0 – на комірку. NAND з багаторівневими комірками (MLC NAND) зберігає два біти на комірку. MLC-флеш забезпечує більшу ємність, але вона й зношується швидше (саме так, зношується – згодом ми розглянемо і це явище). Тим не менш, вона дешевша у перерахунку за 1 гігабайт ніж SLC і, як наслідок, є основною технологією майже у всіх ТТН-ів споживчого рівня.

Вартість була однією з найбільших перешкод для впровадження флеш-пам’яті і, відповідно, для твердотільних накопичувачів. Але за останні роки ціни значно знизилися. Водночас, досягнення в галузі розробки NAND флеш дозволили суттєво покращити цю технологію. Далі розглянемо переваги твердотільних накопичувачів.

 

Переваги твердотільних накопичувачів

 

Ви вклали гроші у найсучасніший ноутбук з 500-гігабайтним жорстким диском, і він прекрасно працює. Усі Ваші фотографії та відео, вся Ваша музична бібліотека, п’ять напівзавершених романів і стоси застосовних програм, – усе це скупчене на пластинах накопичувача. З якого дива Вам міняти жорсткий диск на твердотільний накопичувач? Чи ж не каже завжди тато: "Не ремонтуй те, що не зламалося”?

 

Можливо, у тата не було жорстких дисків. Сувора реальність така, що жорсткі диски можуть і будуть виходити з ладу, часто значно раніше, ніж зазначено у їхніх технічних характеристиках. Наприклад, виробники жорстких дисків оцінюють надійність своєї продукції використовуючи оцінку, відому як середній наробіток на відмову, або MTBF. Типовий споживчий жорсткий диск має показник MTBF у 500000 годин, який означає, що, для перевірених зразків дисків, буде одна відмова у роботі кожні 500000 годин тестування. Це один збій кожні 57 років, що звучить досить добре, чи не так? На жаль, показники MTBF вводять в оману. Вони походять зі статистичної оцінки на основі невеликого розміру вибірки та короткого проміжку часу. У дійсності необхідно зважати не тільки на показник MTBF, а й на гарантійний та експлуатаційний терміни роботи типового жорсткого диска (приблизно три-п’ять років). Натомість, внаслідок відсутності рухомих частин ТТН-и здатні забезпечити підвищену надійність. Їхній показник MTBF може складати до 2.5 млн. годин, що, ймовірно, додає ще кілька років до тривалості життя пристрою.

 

Ще суттєвішою є різниця при порівнянні продуктивності твердотільних накопичувачів з жорсткими дисками. Без рухомих головок і обертових пластин ТТН-и спроможні одержати доступ до однієї частини даних так само швидко, як і до будь-якої іншої частини, де б вона не знаходилася. Спритність пристрою помітна у всіх ключових завданнях, виконуваних центральним процесором комп’ютера, від завантаження системного програмного забезпечення до відкриття файлів для зчитування й записування даних. Ось список, що порівнює ТТН-и та НЖМД за виконанням цих важливих операцій:

  • Час завантаження ОС (Windows 7): 22 секунди (ТТН), 40 секунд (НЖМД)
  • Швидкість зчитування й записування даних: 510-550 мегабайтів за секунду (ТТН), 50-150 мегабайтів за секунду (НЖМД)
  • Швидкість відкриття файлу Excel: 4 секунди (ТТН), 14 секунд (НЖМД)

 

У підсумку, навіть пересічний користувач помітить значне збільшення продуктивності комп’ютера, обладнаного ТТН-ом. А от досвідчений користувач дійсно відчує різницю. Розробники ігор, аніматори та інші спеціалісти, що створювали величезні вихідні файли, були піонерами впровадження ТТН-ів у вжиток саме через суттєву економію часу, який витрачався на зчитування та записування великих файлів. Сьогодні гравці, фотографи та всі, хто редагує графіку або відео файли, гідно оцінять приріст у швидкості, що його надає твердотільний накопичувач.

 

До того ж, ТТН-и споживають набагато менше енергії, ніж традиційні жорсткі диски, тобто вони подовжують термін служби акумулятора й менше нагріваються. Вони також надзвичайно тихі, бо не скриплять і не клацають, як НЖМД. Ви повною мірою відчуєте ці переваги, якщо часто подорожуєте і щоразу вмощуєте свій комп’ютер на колінах, але навіть якщо Ваш ноутбук здебільшого стоїть на робочому місці, то охолоджена, тихіша машина може суттєво поліпшити умови роботи.

 

Звичайно, жодна технологія не досконала, і твердотільні накопичувачі не є винятком. Далі ми розглянемо вади NAND-флеш і твердження про те, чому комбінація технологій може бути найкращим рішенням.

 

Недоліки твердотільних накопичувачів

 

Зміна Вашого жорсткого диска на твердотільний накопичувач може видатись цілком безпечною і природною потребою. Але перш ніж зробити цей хід, ви повинні зрозуміти обмеження технології ТТНів. Як-от вартість. Хоча ціни неухильно знижуються, NAND флеш-пам’ять і досі дорога. Приміром, щоб отримати 240 Гігабайтів дискового простору накопичувача PNY Prevail SSD Ви маєте викласти 240 доларів. Це 1 долар за Гігабайт. Жорсткий диск Western Digital Scorpio Blue, з іншого боку, надає 250 Гігабайтів дискового простору приблизно за 40 доларів. Тобто 0.16 долара за Гігабайт.

 

Ще є питання довговічності. Для NAND-флеш, використовуваної в твердотільних накопичувачах, операції запису можна застосувати лише скінченну кількість разів. Чому? Тому що твердотільні накопичувачі не можуть записати один біт інформації за раз без попереднього стирання, а потім переписування дуже великих блоків даних. Щоразу, коли комірка проходить через циклі стирання, деякий заряд залишається в транзисторі з плавним затвором і змінює його опір. З часом опір зростає, тож збільшується й величина струму, необхідна для зміни стану затвора. Зрештою, затвор стає неможливо перемкнути, що робить комірку непридатною. Цей процес занепаду не впливає на можливості зчитування даних з ТТН-а, оскільки зчитування вимагає тільки перевірки, а не зміни напруги комірок. В результаті, NAND-флеш може деградувати до режиму тільки для зчитування.

 

Деякі виробники використовують так зване вирівнювання зношування, щоб протидіяти деградації NAND флеш-пам’яті. Цей метод розподіляє операції із запису даних серед усіх блоків, щоб упевнитися, що флеш-пам’ять зношується рівномірно, але навіть з таким захистом ТТН-и псуватимуться з часом. NAND флеш-пам’ять з однорівневими комірками забезпечує 50000 циклів програмування/стирання. Флеш-пам’ять з багаторівневими комірками – вид, що використовується в продуктах споживчого рівня, – зношується приблизно через 5000 циклів.

 

З цієї причини багато дата-центрів і технічних спеціалістів використовують комбінацію ТТН і НЖМД. Один із підходів полягає у використанні твердотільного накопичувача у ноутбуку і традиційного жорсткого диска в якості зовнішнього сховища для музики, фотографій та інших файлів. Це поєднує в собі найкраще з обох світів – надшвидкий, довільний доступ до даних ТТН-а з відносно недорогою, високою ємністю НЖМД. Якщо це Вас влаштовує, можете розпочинати пошук відповідного твердотільного накопичувача. Провідними виробниками є Samsung, Seagate, SanDisk, PNY, Toshiba і OCZ Technology. І не забувайте про Intel, який пропонує надійну лінійку накопичувачів, а також кілька інструментів, які допоможуть Вам вибрати правильну технологію і розрахувати, скільки часу і грошей Ви зможете заощадити, якщо перейдете на ТТН-и.

 

Джерело статті:http://computer.howstuffworks.com/solid-state-drive.htm

Переглядів: 495 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close