12.57.57
Історія графічних інтерфейсів ОС Windows
Історія графічних інтерфейсів ОС Windows
      Відомо, що Microsoft Windows – це сімейство найпоширеніших у світі, призначених для користувача операційних систем. Але те, що так блискавично і вдало починалося, схоже, добігає кінця. Як же змінювався графічний інтерфейс ОС сімейства Windows із перших версій? Які зміни були тепло прийняті комп’ютерною громадськістю, а які, навпаки, викликали гнів користувачів (на Білла Гейтса зокрема)? Коли саме динаміка розвитку інтерфейсу досягла своєї кульмінації, а коли розвиток призупинився майже повністю? Давайте розбиратись…

Народження і еволюція

10-е листопада 1983 року, більше тридцяти років тому… Саме тоді Microsoft вперше показує публіці Windows 1.0, а вже з 20 листопада 1985 року запускає у продаж. Особливістю нової ОС (або надбудови над DOS) була наявність вікон, які можна було розташовувати одне біля одного, а також можливість управління мишкою. Безперечно, графічні інтерфейси існували і до Windows. Багато хто зараз веде суперечки, хто ж у кого вкрав ідею створення графічного інтерфейсу. Втім, сам факт крадіжки ідеї ніяк не впливає на успіх або провал ОС на ринку ПЗ. Згадаймо, комп’ютери у 80-х – це вузькоспеціалізовані пристрої, вони не продавалися в магазинах, їх рідко можна було побачити у когось вдома. Велика частина користувачів – це були працівники великих фірм, яким доводилося працювати з великими обсягами даних або, наприклад, текстами в WordStar. Зрештою Windows починає з’являтися на моніторах. Можливо, тоді це ще не було зрозуміло, але 1983 рік по праву названо початком нової ери в розвитку комп’ютерної техніки, адже народився прадід найпопулярніших ОС у світі, призначених для користувачів, хоча прийнятий він був доволі прохолодно. Пройде час і принципово нова взаємодія людини і машини за допомогою нового пристрою «мишки» згодом стане нормою.

У 1987 році Microsoft випускає Windows 2.0, де вікна вже можуть перекривати одне одного, на відміну від версії 1.0. Для відображення інтерфейсу використовується 16 кольорів, а до вікон вперше застосовані терміни «згорнути» і «розгорнути».

Зовнішній вигляд Windows 2.0 з вікнами, які перекривають одне одного. Стрілки дозволяють «згорнути» і « розгорнути» вікно.

Windows 2.0 варто сміливо вважати еволюційним кроком вперед. Крім принципових поліпшень для користувачів інтерфейсу було додано ряд нових функцій. Вже в 1989 році дебютували Microsoft Word і Microsoft Excel для Windows. Незважаючи на це, MS-DOS все ще залишався найбільш поширеною ОС, але його популярність дедалі падала. У 1988 і 1989 роках виходять Windows 2.1/2.11 з ідентичним для користувача інтерфейсом, а в 1990 – Microsoft знову робить величезний крок вперед, випускаючи Windows 3.0. Тепер користувач міг насолоджуватися 256-ма кольорами, що однозначно робило роботу приємнішою, хоча основні елементи інтерфейсу залишилися без істотних змін. Якщо говорити про функціональні поліпшення, то вперше підтримувався захищений режим роботи процесора, а трохи пізніші Windows 3.1 і 3.11 відкривали зовсім нові горизонти в роботі з мережами і мультимедіа. У версії 3.1 вперше з’явився системний реєстр. Windows 3.хх стала успішною системою і з точки зору маркетингу компанії – вона розійшлася величезним тиражем.

Програма звукозапису і нова колірна палітра Windows 3.1

Паралельно розвивалося сімейство ОС Windows NT, але в плані інтерфейсу і взаємодії з користувачем вони практично не відрізнялися від розглянутих операційних систем Microsoft.

Революція

Саме таким гучним словом названа поява кнопки «Пуск!» і «Робочого столу» в Windows 95. Разом з ними були отримані добре знайомі ярлики, «Провідник», «Панель задач» і фантастичні звукові ефекти. Нова версія підтримувала 16-бітний і 32-бітний колір. Можна бути абсолютно впевненим у тому, що будь-який сучасний користувач ПК не заплутався б у Windows 95, якщо раптом виникла б якась незвичайна необхідність попрацювати з цією ОС.

Інтерфейси Windows 98 і Windows 98 SE не представляли собою нічого принципово нового і практично не відрізнялися один від одного, втім, незначно відрізнялися від Windows 95. Хоча Windows 98 отримала безліч нових функцій, але без деяких незначних елементів інтерфейсу вона виглядала абсолютно ідентично попередниці. Журнал «PC World» часів виходу Windows 98 рекомендував приблизно наступне: "Якщо ви хочете отримати Windows 95 з усіма доповненнями та виправленими помилками на одному диску – купуйте Windows 98”. Але саме Windows 95 слід вважати революційним кроком вперед завдяки народженню відомої кнопки «Пуск!» і «Робочого столу». Певний комфорт для користувача створювало і широке застосування контекстних меню.

Інтерфейс Windows 98. Quick launch – один з небагатьох нових елементів інтерфейсу

Паралельний світ

Windows NT ранніх версій – непопулярний, і, можна сказати, нішевий продукт Microsoft, який все-таки зіграв найважливішу стратегічну роль в історії компанії. Незважаючи на те, що зовнішній вигляд для користувача інтерфейсу Windows NT майже повністю відповідав ідентичному в поточній версії Windows, це була зовсім інша ОС, коріння розвитку якої сягає часів співпраці Microsoft і IBM. З 1985 року компанії спільно працюють з новою операційною системою. Перші її версії CP-DOS і OS/2 не мали графічного інтерфейсу. В 1988 році з’являється OS/2 1.1, як дві краплі води схожа на Windows 2.1.

Однак, у 1990 році компанії припинили співпрацю в силу ідеологічних розбіжностей. IBM продовжує розробку OS/2, а Microsoft, виснажена розробкою безлічі продуктів одночасно, вирішує практично повністю переробити цю операційну систему. За рішенням керівництва компанії ще не випущена NT OS/2 отримує назву Windows NT (це пов’язано з впізнаванністю назви комерційно успішного продукту – Windows 3.0). У 1993 році була випущена Windows NT 3.1. Зовнішньо вона теж незначно відрізнялася від поточної версії Windows. Переваги та перспективи цієї ОС ховалися під її капотом. Нова Windows NT повинна була стати наднадійною і працювати на машинах з ЦП різних архітектур. Крім цього, вона повинна була дозволяти запускати додатки, написані для Windows, MS-DOS і OS/2. Окремим завданням була конкуренція з Novell в частині мережевих рішень. Для досягнення цієї мети були зроблені конкретні технічні рішення. Надійність мала на увазі стійкість ОС до додатків або обладнання, що містили потенційні помилки. Це досягалося ізоляцією ядра і обмеженням доступу до нього додатків. Для забезпечення роботи з ЦП різних архітектур код ОС був написаний на мові програмування С і частково на асемблері. З метою підтримки додатків, написаних для Windows, MS-DOS і OS/2, були реалізовані особливі механізми функціонування API. У ядро були перенесені частини коду, які відповідали за мережеву підсистему для забезпечення її кращої швидкодії.
У 1994 році з випуском Windows NT 3.5 Microsoft вперше розділяє нову ОС на дві версії – серверну і для робочої станції. Крім безлічі технічних поліпшень, оновився і інтерфейс – він відповідає популярній Windows 3.1/3.11. Версія NT 3.5 з виправленими помилками і мінімальною кількістю нових функцій (хоча серед них були і досить важливі) отримала індекс 3.51.

Windows NT 4.0 – остання Windows з буквами NT у назві та перша NT з підтримкою Direct X. Windows NT 4.0 з’явилася трохи пізніше Windows 95 і зовні була їй ідентична. Microsoft випустила 6 сервіс паків (7, якщо враховувати SP6a), що забезпечило практично ідеальну стабільність даної ОС і забезпечило їй фантастичну популярність в будь-якому середовищі, де критично важливим було безпомилкове функціонування системи.

Наступна Windows NT, а саме її п’ята версія, вже мала цифровий індекс 2000 і стала, ймовірно, комбінацією кращого з лінії Windows 9x і NT.

Сімейство Windows NT заклало основи і логіку функціонування внутрішніх механізмів операційних систем від Microsoft на роки наперед . Проте, в плані графічного інтерфейсу і взаємодії з користувачем, жодна з версій не несла з собою нічого дійсно новаторського.

Найоригінальніший інтерфейс або «Привіт, Боб!»

У 1995 році Microsoft зробила спробу випустити оболонку для ОС Windows з принципово новим інтерфейсом. Після завантаження в Bob користувач мав можливість бачити зображення будинку з різними кімнатами, зовнішній вигляд яких можна було налаштовувати під себе. У кожній кімнаті можна було розміщувати тематично підібрані ярлики додатків, тому ще в 1995 році вперше було почуте популярне нині слово «скевоморфізм».

Собака-помічник знайома нам по Office і Windows XP

Незважаючи на сміливу і новаторську ідею, «Боб» провалився і був дуже негативно оцінений критиками.

Об’єднання ліній ОС і «епоха застою» у розвитку інтерфейсу користувача

У лютому і вересні 2000 року виходять Windows 2000 і Windows ME відповідно – дуже різні зсередини і дуже схожі зовні. Саме в них з’являється провісник нової епохи взаємодії людина-комп’ютер, вперше з’являється «Екранна клавіатура» для сенсорного введення, але нічого дуже визначного в плані інтерфейсу дані ОС не несуть.

Нарешті, у 2001 році з”являється Windows XP, що могла похизуватися повністю переробленим зовнішнім виглядом інтерфейсу (тема «Luna»), принципові елементи якого залишилися без змін, за винятком нового меню «Пуск». Заголовок вікна і кнопки управління вікном стали більшими. До речі, їх розмір залишиться відносно великий і в наступних версіях Windows-Vista, 7 і 8. Це спрощує керування ОС за допомогою сенсорного введення. Windows Vista і 7 візуально відрізнялися від XP новою темою інтерфейсу Aero, головною особливістю якої була прозорість. У Vista дебютували «Ґаджети» робочого столу, які, втім, не стали популярними. Vista так само стала останньою ОС від Microsoft, у якій можна було включити класичне меню «Пуск!» (як в Windows 95).

Таким чином, в період часу, починаючи з Windows 95 і закінчуючи Windows 7, не було зроблено жодних змін, які принципово змінювали би характер взаємодії користувача і ОС. Все необхідне для комфортного використання ОС є і в інтерфейсі Windows 95. Від версії до версії користувачі спостерігали лише еволюційні зміни і, напевно, всіх це влаштовувало.


Кінець або новий початок?

При порівнянні в часі всіх змін інтерфейсу операційних систем з актуальними засобами введення інформації та їх популярністю, то цілком очевидні наступні висновки:

Windows 1.0 – піонер операційних систем з віконним графічним інтерфейсом і можливістю управління за допомогою миші і клавіатури.
Windows 3.0 – перша популярна операційна система Microsoft з графічним інтерфейсом.
Windows 95-98-98SE-2000-ME-XP-Vista-7 – закріплюють успіх і позиції Microsoft на ринку ОС. У цьому переліку – в плані розвитку графічного інтерфейсу – треба відзначити, напевно, Windows Vista. Вона не виділяється із загального ряду, але з ряду причин чомусь прохолодно прийнята громадськістю.
Windows 8 – піонер операційних систем з віконним інтерфейсом, «тайлами» і можливістю управління за допомогою миші, клавіатури і сенсорного екрану (пальцями).

Windows 8 поєднала в собі, здається, неможливе. Ймовірно, знову далеко не всім подобається ця комбінація інтерфейсів. Втім, повернемося на три десятиліття назад до першої версії Windows. Такий же холодний прийом, такі ж незадоволені користувачі, які пізніше щиро полюбили нові версії цієї ОС. Так, не всі в захваті від Windows 8… Але треба вірити і сподіватися, що Microsoft вдасться виправити існуючі помилки, реалізувати всі свої ідеї і створити нову і зручну ОС.

Адже колись вийшло!
Переглядів: 665 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close