10.34.29
Ієрогліфи. Короткий лікнеп.
      Ці дивні, часом кумедні закарлючки завжди ваблять людей, і особливо тих, хто оперує цілком нормальною писемністю. Так хочеться проникнути в атмосферу таємничості і обраності, яка оточує ці символи, фігурки, зображення або зовсім вже містичну клинопис або руни.

Вважається що в світі тисячі і тисячі умовних «алфавітів» з ієрогліфами, дуже багато забуто і втрачено, і тепер, напевно, тільки і залишилися в недоступних печерах. Однак деякі досить-відомі, частково або повністю розшифровані, або просто виявлені наукою, але вчені б'ються над їх розшифровкою, згадати хоча б той же манускрипт Войнич. 

Отже, постараємося виділити основні види відомих світу ієрогліфів, а для визначення інших користуємося блок -схемою.

1. Клинопис

Стародавні шумери були дуже знамениті свого часу хлопці, та й цивілізація у них була розвинена будь здоров, тому клинопис - має найдавніші  ієрогліфи, які робилися дерев'яною паличкою на м'якій глиняній дощечці. Як я вже згадав, у шумерів була досить розвинена цивілізація, і як наслідок жвава торгівля і сільське господарство. 

Так от, щоб вести облік і пересування товарів і була придумана клинопис, а згодом і значки птахів, овець, корів та інших корисних звіряток. Таким чином, клинопис можна також назвати першим бухгалтерським обліком нашої цивілізації. Також стародавні шумери записували клинописом дані про власника майна і складали списки свого майна, зародивши також і прообраз статистики.

У середині XIX століття, дуже розумний товариш Гротенфендом дешифрував майже половину клинопису, а пізніше вчений Роулінсон доповнив його славну справу, розшифрувавши майже всі, крім самих древніх прислівників.

2. Єгипетські ієрогліфи

Загадкові і оспівані малюночки тварин, річок, човнів, і людей зі звіриними і пташиними головами так рясно показанні у фільмах і оспівані у всіляких легендах. Єгипетська цивілізація була найсильнішою в свій час, і тому розмінюватися на дрібниці не стала - ієрогліфів - картинок налічується більше 6000. 

Лепту в розшифровку та впорядкування такої безлічі ієрогліфів внесли англійські філологи та єгиптологи У.Бадж і А.Гардінер, які першими взялися і систематизували знаки з тематики: опис чоловічих занять, жіночих занять, корабельна справа, сільське господарство, військова справа, релігія. 

На сьогоднішній момент розшифровано майже все, знову ж крім самих древніх прислівників і тих місць, де описуються складні релігійні обряди. Дослідники говорять про те, що там йде особливе лексична побудова фраз, і розшифровка неймовірно складна, очевидно, що читати подібні послання свого часу могли лише обрані. 

3. Ієрогліфи майя

Хто не знає ці круглі опуклі малюночки, так добре знайомі нам, наприклад, по грі Зума. Майя приділяли писемності велике естетичне значення і тому їх писемність не можна назвати недбалою або поспішно зробленою, це завжди красиво вирізані в камені, дереві чи намальовані на пергаменті фігурки риб, звірів і земноводних. 

Згодом лексика настільки сплелась з назвою тваринного світу, що деякі зображення звірів стали позначати звуки і цілі пропозиції, залежно від того, як він намальований. Що стосується розшифровки, то ще в середні століття, люди, що жили на землі майя, знали багато символів та їх значення, проте європейські колонізатори і свята інквізиція порахувала все це єрессю і повеліла всі зображення зруйнувати і спалити, а разом з ними і особливо розумних перекладачів. 

Як підсумок - зараз писемність майя начебто розшифрували, причому вирішальний внесок зробив це наш радянський лінгвіст - Ю.Кнорозов.

4. Японські ієрогліфи

В імперії Висхідного сонця і брутальних самураїв ієрогліфів стільки, що навіть Міністерство освіти рекомендує вивчати не все. Вдумайтеся на хвилиночку, всього їх 150 тисяч... такий великий і могутній алфавіт навряд чи освоїть людський мозок, і це з урахуванням того, що різні символи в різних словах читаються по-різному. 

Одним словом, щоб стати в Японії своїм, треба вивчити хоча б 1000 ієрогліфів, а щоб почитувати японські газетки та іншу літературку, довчити ще одну тисячу, разом 2000 

Переглядів: 967 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close