09.05.39
«Гучна китайська система соціального рейтингу на практиці далека від нових технологій»
      Китай звинувачують в створенні «цифрової антиутопії», однак на практиці гучна система соціального рейтингу далека від нових технологій. Відомості про громадян збирають звичайні волонтери, які вручну підраховують бали і вносять їх в рукописну базу. Про реальну роботу системи розповіло видання South China Morning Post.

Озброївшись ручкою і стосом паперів, 53-річна Ян Цююнь відправляється в черговий обхід невеликим китайським селом в повіті Жунчен провінції Шаньдун. Вона спостерігає за поведінкою місцевих жителів і акуратним почерком вносить дані в картотеку. Ян входить в групу з 10 волонтерів, які втілюють в життя систему соціального рейтингу - поки в локальному масштабі.

Після обходу за допомогою звичайного калькулятора Ян присуджує жителям села бали. Два очки можна отримати за установку баскетбольного кільця на дитячому майданчику, 30 очок - за пожертву телевізора вартістю $ 445 місцевій громаді, ще по 10 балів привласнюють батькам, чий син служить в армії в Тибеті.
Ян Цююнь
Спочатку кожному привласнюють 1000 балів. Згодом їх можна примножити або втратити.

Волонтерство, донорство крові, донос про контрафактний товар і залучення інвестицій в регіон заохочуються. Порушення ПДР, небажання слідувати правилам планування сім'ї та ухилення від податків спричинять штраф.

Втратити бали також можуть жителі, які не дбають про своїх літніх батьків, розкидають сміття або некоректно поводяться в громадському транспорті. Карають і за політичний активізм. Наприклад, за просування петицій, які не відповідають інтересам держави, або за відправку великої кількості однакових звернень до чиновників.
Розміщуються місцевою владою плакати із закликом дотримуватися громадського порядку і не втрачати свої бали.
В кінці місяця всі розподілені волонтерами бали підраховують і вносять в таблицю. Залежно від оцінки громадянин отримує маркування від AAA до D.
«Доводиться робити багато роботи. Я так зайнята, що не залишається часу попрацювати на фермі», - розповідає Ян Цююнь.
Система соціального рейтингу інтегрована з місцевою системою соцдопомоги. Чим більше балів набирає людина, тим більше бонусів він отримує. Особливо благонадійним видають додаткову порцію рису і масла, а в деяких випадках винагороджують готівкою. Імена найдостойніших громадян вивішують на дошці пошани:

Крім цього, власники «рейтингу» AAA безкоштовно проходять медогляд, отримують щорічно 30 кубометрів води за рахунок місцевого бюджету та знижку на оплату рахунків за опалення. Тим, хто заслужив позначку D, обмежують доступ до держслужби, державними тендерами і кредитами, також неблагонадійних громадян позбавляють субсидій, забороняють їм подорожувати на поїздах і літаках, відправляти своїх дітей в дорогі школи і відкривати бізнес.
Так виглядають апарати, що видають довідки про соціальне рейтингу громадян. Довідки потрібні в основному для банківських установ.
При цьому місцеві жителі нічого про соціальне скоринг не знають, хоча держава працює над системою вже сім років. З подробицями знайомі тільки держслужбовці, інші не підозрюють, хто і як проставляє їм бали.

Джерело: hightech.plus
Переглядів: 223 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close