15.00.50
Європарламент запропонував класифікувати роботів як «електронних особистостей»

      Сюжети фантастичних творів Айзека Азімова стають все ближче. Згідно з новою пропозицією Європарламенту, роботи будуть розцінюватися як «електронні особистості», за які їх власники будуть сплачувати соціальне забезпечення. Такий висновок міститься в проекті доповіді Комітету Європарламенту з юридичних питань, опублікованому 31 травня. Доповідь покликана звернути увагу на нові проблеми, які стають актуальними зі зростаючим поширенням і розвитком технологій робототехніки і пов'язаної з ними індустріальної революції.

Розвиток автоматизації і штучного інтелекту почало викликати в світі стурбованість їх економічними ефектами, включаючи безробіття, нерівність і роботу систем соціального забезпечення.
Комітет пропонує вирішити виникаючі питання за рахунок нової нормативно-правової бази. Відповідно до неї, «принаймні, найскладніші автономні роботи будуть створюватися зі статусом електронних особистостей і мати певні права і зобов'язання».

Пропозиція також передбачає, що компанії повинні декларувати гроші, які вони заощадили від несплати соцзабезпечення, замінивши людських працівників роботами. Пропонується створити Європейське агентство робототехніки, яке займеться «технічною, етичністю та регуляторною експертизою». Всі автономні роботи будуть вноситися в центральний реєстр з виділенням коштів для покриття їх відповідальності. Власники роботів і їх виробники будуть повинні купувати для них страховку.

У відповідь на пропозицію комітету німецька індустріальна група VDMA, що об'єднує великих виробників роботів, заявила, що створювати подібну юридичну базу занадто рано - вона може лише загальмувати розвиток інновацій. Керуючий директор VDMA Патрік Шварцкопф стверджує, що це можливо через 50 років, але не 10.

«Ми думаємо, що це дуже бюрократичний підхід, який загальмує розвиток робототехніки», - сказав він.

У тому, що стосується питань соціального забезпечення, Шварцкопф повідомив, що кореляція між зростаючою кількістю роботів і зростанням безробіття не доведена. За його словами, в період з 2010 по 2015 роки кількість співробітників автомобільної індустрії Німеччини зросла на 13%, в той же час кількість індустріальних роботів підвищився на 17%. Разом з тим, зазначимо, недавно Foxconn скоротила 60 тис. співробітників і замінила їх роботами.

У будь-якому випадку, навіть якщо пропозиція буде підтримана Європарламентом, воно буде мати необов'язковий характер резолюції. Але ті, хто виступають на підтримку цих нововведень, стверджують, що Європі необхідна узгоджена база для підтримки і регулювання робототехніки, щоб утримати свої позиції в світі.

«У США, Китаї та Японії є дуже амбітні проекти. Якщо ми не створимо юридичну базу для розвитку робототехніки, то наш ринок захоплять роботи [інших країн]», - стверджувала Маді Дельво, депутат від Люксембургу і автор доповіді, в торішньому інтерв'ю на сайті Європарламенту.

Джерело: AIN

Переглядів: 330 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close