14.00.05
Через кліматичні зміни здійснювати авіаперевезення стане набагато складніше

       З потеплінням клімату зони турбулентності в атмосфері почнуть виникати незрівнянно частіше. Як наслідок, здійснювати авіаперевезення стане набагато складніше. Про це повідомляють вчені з університету Реддінга, що опублікували відповідне дослідження в журналі Advances in Atmospheric Sciences ( «Досягнення в області атмосферних наук»).

Гіпотеза дослідження

Як відомо, турбулентність виникає при зіткненні повітряних мас, що рухаються з різною швидкістю, які після цього починають переміщатися абсолютно хаотично. Таким чином, якщо ліве крило літака, що потрапив в турбулентність, потрапляє в висхідний потік, то він завалюється на правий бік, а якщо обидва крила потрапляють в спадний, то літак різко «просідає» вниз. Зрозуміло, що в такі моменти екіпажу повітряного судна, пасажирів та й саму техніку доводиться ой як несолодко.

У той же час, супутникові спостереження, які ведуться з 70-х років, показують, що через кліматичні зміни різниця в нагріванні різних частин атмосфери зростає. У свою чергу, припустили вчені, це може привести до того, що теплі повітряні маси почнуть частіше стикатися з холодними арктичними потоками повітря, через що випадки виникнення турбулентності значно почастішають.

Щоб перевірити цю гіпотезу, вчені побудували комп'ютерну модель повітряного простору над Атлантичним океаном взимку в гарну погоду, «додали» глобального потепління і звернули особливу увагу на фактори виникнення турбулентних потоків. Відзначимо, що дане наукове дослідження є першим дослідженням, яке присвячене впливу кліматичних змін на турбулентність.

Результати дослідження

Вчені виявили, що в разі подвоєння вмісту вуглекислого газу в атмосфері (що, згідно з прогнозами, може статися вже в цьому столітті) кількість випадків виникнення легкої турбулентності зросте на 59%, помірної - на 94%, а сильної - на цілих 149%.

Що це означає?

На жаль, нічого хорошого це не віщує.

 
«Для більшості пасажирів легка турбулентність робить політ просто менш комфортним, але у більш неспокійних вона може викликати тривогу. - зазначає метеоролог Пол Вільямс, один з авторів роботи. - У той же час, перспектива почастішання сильної турбулентності на 149% повинна схвилювати навіть найдосвідченіших пілотів, адже наслідки від неї іноді воістину жахають: кількість аварій літаків через попадання в зону сильної турбулентності налічує десятки випадків».

Що далі?

На жаль, змінити що-небудь на даний момент вчені безсилі. Тому вони прийняли рішення зосередитися на пошуку і вивченні можливих альтернативних безпечних маршрутів, що огинають зони турбулентності.

 
 «Нам також необхідно досліджувати, як залежить частота виникнення зон турбулентності від висоти і пори року, а також проаналізувати інші сценарії потепління, щоб уникнути гіпотетичних невизначеностей», - додає Вільямс.

Наостанок зазначимо, що феномен турбулентності вже давно є одним з найлютіших ворогів всіх авіакомпаній світу. Боротьба з ним - це одне з пріоритетних завдань. Так, в минулому році корпорація IBM, якій належить служба прогнозу погоди The Weather Company, об'єдналася з Gogo Inc., що надає послуги зв'язку в польоті, з метою розробити алгоритми, що дозволяють заздалегідь виявляти зони з небезпечними повітряними масами.

Повідомляється, що така програма автоматично подає пілотам сигнал про наближення турбулентності, що дозволяє вчасно вжити необхідних заходів - наприклад, підняти літак - і скоригувати маршрут. Імовірно, спеціальні алгоритми будуть економити авіаперевізникам до $ 100 млн в рік - саме в таку суму експерти оцінюють витрати, пов'язані з компенсаціями пасажирам і позаплановим технічним обслуговуванням в результаті непередбаченого попадання повітряних суден в зони турбулентності.

Джерело: Engadget
 
 
Переглядів: 371 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close