18.28.08
Автори наукових робіт через неуважність понад 700 разів процитували статтю, якої не існує
      Розділ з посиланнями на інші роботи - це обов'язкова частина як наукових статей, так і книг. У наукових виданнях від авторів вимагають суворого відповідності формату посилань прийнятої нормі для полегшення обліку цитування. Виявилося, що багато вчених неуважно ставляться до оформлення цієї частини тексту.

Пітер Крооненберг, професор статистики з Лейденського університету, звернув увагу наукової громадськості на посилання на статтю, знайти яку йому ніяк не вдавалося. Вона називалася «The art of writing a scientific article» ( «Мистецтво написання наукової статті») і була нібито опублікована у виданні Journal of Science Communications. Згідно з інформацією бази даних Web of Science, на дану статтю послалися близько 400 разів. Сервіс Google Scholar показує ще більше - 704 посилання.

Після недовгих розглядів вчені зрозуміли, що і стаття, і журнал - вигадані, а назва цієї публікації - лише зразок з шаблону правильного оформлення посилань в журналах видавництва Elsevier. Але чому так вийшло?

Дослідники знайшли цьому кілька пояснень. По-перше, 90% посилань на неіснуючу статтю доводиться з матеріалів, надрукованих в рамках конференцій, які часто бувають невисокої якості і з мінімальною редактурою. Крім того, ці матеріали були опубліковані в журналах Elsevier. Таким чином, по всій видимості, або це посилання не видали через неуважність, або деякі автори просто погано знали англійську мову.

«Можна припустити, що деякі автори або не зрозуміли внаслідок недостатнього знання англійської мови, що запропоновані зразки необхідно замінити власними посиланнями, або забули це зробити, коли писали роботу, орієнтуючись на шаблон», - пишуть вчені.

Однак, близько 40 посилань з бази даних Web of Science виявилися і в пристойних журналах. Розбиралися в ситуації дослідники прийшли до висновку, що це пояснюється недбалим ставленням авторів і редакторів до своєї роботи.

Разом з тим, вчені закликали не робити з цієї ситуації скандал, все-таки фіктивне посилання було виявлена ​​менш ніж в 0,5% з 85 000 статей за матеріалами конференцій. Також не додає важливості ситуації нереальність цієї статті. Якби помилково існуюча робота отримала стільки посилань, то наслідки цього могли бути набагато серйозніше і це був би привід для більш предметного розгляду.

«Якщо щось здається вам підозрілим, не лінуйтеся це перевірити», - підсумували вчені в кінці свого розслідування.

Джерело: IndicatorRetraction Watch
Переглядів: 334 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close