DVI

Субота, 21.04.2018, 07.02.09
Головна » 2016 » Грудень » 5 » 5 послуг, які можуть стати безкоштовними в найближчому майбутньому
15.00.53
5 послуг, які можуть стати безкоштовними в найближчому майбутньому
      Якихось років 10-15 назад мобільний зв'язок укупі з дата-трафіком коштувала непідйомних грошей, фіксований інтернет тарифікувався з урахуванням спожитих гігабайт, а квитки на літак могли собі дозволити тільки люди з впевненого середнього класу і вище. І здавалося, що так буде завжди. Але технологіям властиво дешевшати, а інфраструктурним компаніям - знижувати ціни на очах, заробляючи більше з обороту. Дещо з того, що ми вважаємо сьогодні заслужено платним, в найближчі кілька років може знецінитися і діставатися користувачам абсолютно безоплатно, тому що достаток стане набагато більшою проблемою, ніж бідність. Виробники щосили намагатимуться вмовити користувачів вибрати саме їх. Аби вони споживали більше і знову і знову поверталися за добавкою. Наприклад, ось ці кілька послуг.

1. Мобільний зв'язок

mobile-2

Оператори мобільного зв'язку в усьому світі визнають, що програли битву за користувача мессенджерам і соціальним мережам. В умовах, коли абоненти споживають все менше голосових послуг (за фактом, в абсолютних числах це не так, але операторський дохід не зростає при дешевшому зв'язку), інших джерел доходу у операторів практично немає (крім контент-послуг, за які оператори борються з іншими технологічними компаніями), на ринках спостерігається стагнація, їм треба шукати нові способи заробляти. Стабільні і перспективні.

У цих ринкових реаліях за останній час вже кілька операторів заявили про те, що, на їхню думку, мережа мобільного зв'язку повинна стати безкоштовною для абонента. Серед них - директор Vodafone Україна Ольга Устинова і представник Turkcell. Свої доходи оператори розраховують отримувати від бізнесу. Наприклад, від тих інтернет-сервісів, якими користуються абоненти. Так, на думку операторів, якщо абонент користується Viber для дзвінка, то трафік в Viber повинен оплачувати не абонент, а Viber. Якщо викликає таксі через Uber, то за доступ до інтернету має платити Uber. Якщо користувач заходить на Aliexpress, Amazon, eBay, то за це оператору теж заплатить магазин.

Перші кроки в цьому напрямку вже були зроблені. Трафік в Facebook та інших соціальних мережах не тарифікуються в багатьох мережах світу. Безкоштовний доступ до Вікіпедії в країнах, що розвиваються (проект Wikipedia Zero) - вже давно реальність для жителів бідних регіонів. Люди зі звичайним телефоном і SIM-картою в Африці і Азії можуть отримувати знання з інтернету, навіть толком не розуміючи, що користуються інтернетом. В Україні у Київстар, до того ж, в топових тарифах немає плати за трафік в сервісах Zvoooq і Megogo. Тенденція буде зберігатися і пошириться на інші сервіси. Чим більше затребуваних сервісів будуть безкоштовні для абонента, тим привабливіший буде оператор. Це не тільки спосіб гарантовано заробляти, але і новий потужний інструмент для боротьби за клієнта.

Послуги голосового зв'язку частково оператори будуть покривати за рахунок власних месенджерів, які з'являться у всіх великих гравців максимум в перспективі двох років. А в декого вже є.

Так, lifecell планує надавати своїм клієнтам можливість дзвонити безкоштовно на номери всередині мережі та на мережі інших операторів через операторський месенджер Bip. Згодом компанія почне продавати через нього супутні сервіси (страховка, банківські та ігрові послуги), за рахунок цього буде додатковий заробіток. Тому зараз їй важливо набрати велику клієнтську базу. Оператору це зробити легко - у нього вже є контакт з великою аудиторією. Починати з нуля якомусь сторонньому месенджеру було б дуже складно. У гонитві за аудиторією, якій можна буде продавати велику кількість додаткових послуг на регулярній основі, оператор може собі дозволити надати абонентам безкоштовний зв'язок.

Чим платити: своїм часом, які ви проводите в безкоштовних соціальних сервісах (а вони його самі вже якось монетизують). У платних - грошима за послуги. А вже ці хлопці скинуться оператору за те, що ви з ними.

2. Інтернет

internet

Інтернет теж напевно стане безкоштовним. Для цього є дві причини.

Перша - це прагнення технологічних гігантів залучити в інтернет якомога більше користувачів, тому що для них кожен новий житель інтернету - це потенційний клієнт, а значить - гроші, гроші, гроші.

Facebook з 2015 року тестує роздачу безкоштовного Wi-Fi з дронів Aquila. У 2016 році перший дрон злетів у небо над Арізоною і протримався в повітрі 96 хвилин. У Facebook вже є ідеї щодо того, де і як можна вдосконалити ідею. Немає підстав вважати, що з ресурсами Facebook ініціатива не буде доведена до розуму і втілена в життя.

Ось як це виглядає зараз.

Цікаво, що Facebook виразно бачить себе в якості гравця фінансового ринку. А в тих країнах, де все погано з доступом до мобільного зв'язку і інтернету через ландшафтні труднощі або бідності населення, з банківською системою справи часто теж йдуть не кращим чином. Будучи головним провайдером інтернету і комунікації з близькими, Facebook цілком може стати і основною фінансовою установою.

У Google в 2013 році стартував проект Loon - це роздача супутникового інтернету з повітряних куль. Проект почався з Нової Зеландії, потім кулі злетіли в небо Австралії і Індонезії - тобто тих місцях, де з прокладанням кабелю та будівництвом звичайної мережі для швидкісної передачі даних можуть бути проблеми. Ілон Маск планує запустити в космос чотири тисячі супутників, які зможуть покрити інтернетом все населення Землі. Але в даному випадку мова йде про значне збільшення швидкості і зниження вартості онлайн-присутності в віддалених і бідних регіонах.

У міру розвитку цих проектів доступ в інтернет отримають люди, які, через специфіку місцевості і економічного стану ніколи не могли б і мріяти про доступ в мережу. А гіганти - отримають мільярди нових лояльних користувачів.

Друга передумова - повторення тенденцій в мобільному зв'язку, де телеком-оператори ризикують перетворитися в трубу для доступу в інтернет за тарифами, які будуть знижуватися в міру розвитку і здешевлення технологій, і тому намагаються знайти інструменти для підвищення власної привабливості. Тому телеком-оператори зацікавилися партнерством з провайдерами контент-послуг (наприклад, ліцензійних відеосервісів). Тому вже в найближчому майбутньому ми можемо прийти до ситуації, де при покупці підписки на сервіси ліцензійного контенту провайдери не будуть брати гроші за інтернет, тим самим конкуруючи за клієнта не війною тарифних планів, а додатковими послугами.

Чим платити: своєю присутністю і увагою, шляхом оплати додаткових послуг.

3. Знання та освіту

education

Вище ми вже писали про проект Wikipedia Zero, що має на увазі безкоштовний мобільний трафік в рамках енциклопедії. Але це далеко не все безкоштовні знання. Кращі ВНЗ планети відкривають безкоштовні онлайн-курси. Youtube сповнений аматорськими освітніми каналами. Для того, щоб не залишилося перепони між бідними людьми і знаннями, необхідний безкоштовний мобільний трафік на всіх ключових освітніх ресурсах і мінімальна вартість техніки, на якій можна вчитися. Техніка до того вже давно йде (смартфон за 50 доларів - це реальність вже сьогодні, і з нього можна читати і дивитися відео).

Чим платити: в залежності від того, де споживати. Мета каналів на Youtube - заробіток на рекламі, іноді на продажі вам чогось. Вікіпедія і пристойні навчальні заклади роблять знання доступними і безкоштовними просто так, з любові до світу і бажання зробити його трішки краще.

4. Смартфони

smartphone

На перший погляд може здатися, що історія зі смартфонами - утопічна. Адже це фізичний об'єкт, який складається з дорогих компонентів: електроніки, акумулятора та інших деталей - він уже точно не може нічого не коштувати. Не те що зв'язок - він майже гумовий. Але давайте подивимося на ситуацію очима компаній, яким потрібні нові користувачі (а це як Google, власник найпоширенішої мобільної операційної системи, яка до того ж працює на найдешевших пристроях, так і мобільні оператори). Перед ними стоїть одне завдання - навчити недосвідченого користувача, напевно з маленькими доходами (раз він до цих пір не сидить на голці мобільного інтернету та інших булочок), до благ мобільного інтернету. Для цього, по суті, потрібен лише найдешевший вхідний поріг в цей чудовий новий світ. Адже у деяких користувачів банально немає в кишені одноразової суми для покупки пристрою, інші не розуміють, у скільки послуга буде їм обходитися. Єдиний спосіб роздобути такого абонента - дати йому «трубку» безкоштовно. Мова не йде про топові смартфони, але при ціні самого базового пристрою в районі 50 доларів (а далі це буде і ще менше) і щомісячного платежу від абонента інвестиція може бути виправдана для оператора.

У світі, де мережі більш розвинені, операторські контракти на смартфони були основним драйвером зростання. Але одна справа топовий смартфон Samsung або останній iPhone, інше - бюджетний пристрій, який може бути безкоштовним з якимось найдешевшим контрактом. До України така мода які раніше не лунала. Але можливо, ще дійде, адже в країні тільки третина користувачів мають на руках смартфони, а операторам через рік доведеться впроваджувати 4G і вчити абонентів споживати більше при тому, що кількість 4G-пристроїв на руках поки критично мало і купівельна спроможність населення залишається на низькому рівні . В цілому, на нашому ринку і ринках країн, що розвиваються Африки та Азії найдешевші смартфони цілком можуть стати безкоштовними для користувачів. Особливо в міру зниження планки мінімальної ціни.

Чим платити: своєю лояльністю і споживанням операторських послуг.

5. Авіаквитки

tickets

Про це повідомив гендиректор Ryanair. Безкоштовні квитки О'Лірі планує запустити в перспективі 5-10 років, але це буде лише акційна пропозиція (зараз такі квитки Ryanair продає за кілька євро) і діяти воно буде тільки в маленьких і непоказних аеропортах, яким критичний пасажиропотік.

І хоча авіаквитки не стосуються безпосередньо теми технологій, зв'язок з попередніми ідеями тут чітко простежується. Транспорт повинен стати безкоштовним, щоб привезти користувача туди, де він з радістю розлучиться зі своїми грошиками. Багато бізнесів на таке погодяться. Крім того, саме поширенню інтернету лоукостер зобов'язані вибуховим зростанням своєї популярності. Якби у людей не було доступу до метарошуковиків, де можна в пару кліків порівняти ціни та вибрати найдешевша пропозиція від перевізника, не було б сьогодні ніяких квитків по Європі за 10 євро.

Чим платити: авіакомпанія планує заробити ще більше на додаткові послуги, які вона зможе продавати більшій кількості пасажирів, а також домогтися 100% -скидок від аеропортів і субсидій від муніципальних властей за великий пасажиропотік.

В підсумку

В цілому, простежується чітка тенденція до скасування оплати деяких послуг. У сучасному технологічному світі увагу користувача - головна валюта. Природним чином ми приходимо до того, що все більше речей ми споживаємо через інтернет. Кількість таких послуг зростає шаленими темпами, а ось вартість - знижується під впливом конкуренції. У той же час на нашій планеті залишається велика кількість потенційних клієнтів, які не охоплені інфраструктурою або не мають коштів на подолання вхідного бар'єру. Відповідно, з метою компаній, що надають ці послуги - знизити до мінімуму вхідний бар'єр і заробляти на супутніх можливості, які люди так чи інакше почнуть оплачувати, так як новий спосіб споживання зручніше.

Переглядів: 177 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім'я *:
Email:
WWW:
Код *: