19.34.27
5 платіжних технологій, які перестали бути фантастикою
      Складно уявити фантастичний світ майбутнього, де оточені розумними роботами і літаючі на інші планети земляни продовжують шукати в кишенях копійки на касах супермаркетів. І хоча багато технологій здаються ще дуже фантастичними, «світ без готівки» - в межах осяжній перспективи. MasterCard вже створює його в 210 країнах і територіях, в тому числі і в Україні. Тут ми вже впровадили такі інновації, як, наприклад, оплата картою в громадському транспорті і розрахунки за допомогою мобільних телефонів і годинників. До речі, згідно з даними НБУ, українці за останні п'ять років стали в 11 разів частіше обходитися без готівки.
З того, яким бачили майбутнє платіжних технологій фантасти і футурологи, вже багато перестало бути художньою вигадкою. Сьогодні вже можна купувати продукти за допомогою холодильника - на початку січня на виставці Consumer Electronics Show в Лас-Вегасі разом з Samsung компанія MasterCard представила Groceries - перший інтегрований в холодильник додаток для шопінгу. А вже влітку завдяки новій технології MasterCard користувачі смартфонів в 14 країнах зможуть підтверджувати платежі за допомогою Селфі.

Залишається тільки дивуватися, як ідеї онлайн-покупок або платіжних карт з'явилися раніше, ніж реальні аналоги. Ось найцікавіші передбачення про технології оплати, які випередили свій час:

5. Платіжна картка (Едвард Белламі, 1888 рік). Хоча перша банківська карта з'явилася в середині ХХ століття, щось подібне на сторінках роману «Погляд назад» Едвард Белламі описує ще в 1888 році. В його світі майбутнього всі трудяться в одній корпорації. Державний кредит в нагороду за роботу забезпечує людей всім необхідним. А отримувати ці блага допомагають дебетові карти, які нам вже важко назвати фантастичними. Події роману відбуваються в 2000 році, але в реальному світі технологія виникла на півстоліття раніше, ніж припускав автор - перші карти випущені в 1951 році в США.

4. Криптовалюта (Герберт Велс, 1934 рік). Піонером у цьому питанні варто вважати Герберта Уеллса. У романі «Вигляд прийдешнього» (1934) в світі майбутнього використовували «повітряні долари». Їх випускали в чотирьох вимірах (відстань, вага, швидкість і обсяг). Пілотові або техніку, який хотів відправитися по повітрю або переправити вантаж, необхідно було розраховуватися такими «доларами» відповідно до параметрів перельоту. Найвідоміша в світі криптовалюта, біткоіни, поки не втратила свого ореолу фантастичності, але успішно існує вже з 2008 року.

3. Біометричний захист (Філіп К. Дік, 1956 рік). Доступ до даних через сканування райдужної оболонки, відбитків пальців або розпізнавання особи - такі технології стають все більш популярним і звичніше. А першим про них заговорив Філіп Киндред Дік, знакова фігура у світовій фантастиці. У його оповіданні «Особлива думка» (1956) вперше описано, як в ХХІ столітті програма зчитує біометричні дані, щоб пропустити вас на секретний об'єкт. Сьогодні необов'язково бути суперагентом з майбутнього, щоб користуватися такими механізмами захисту. Наприклад, банківські рахунки роблять безпечніше, замінюючи звичні паролі ідентифікацією особи за фото. Щоб приступити до банківських операцій, власникам карт MasterCard досить зробити Селфі на фронтальну камеру смартфона.

2. Онлайн-платежі (Philco, 1967 рік). Фантастична реклама від Philco, одного з перших виробників радіоприймачів і телевізорів на транзисторах, виявилася більш ніж прогностичною. Її автори представили світ в 1999 році. Хоча сама картинка наскрізь просякнута стилістикою 60-х. Вони вперше показали можливість купити одяг, вибравши і відразу сплативши її на екрані. Справжня історія онлайн-торгівлі з проведенням транзакцій в інтернеті почалася в 1994 році з появою браузера Netscape Navigator з шифрувальним протоколом SSL. Уже через рік з'явився перший онлайн-магазин - Amazon.com.

1. Інтернет-банкінг (Артур Ч. Кларк, 1974 рік). Футуролог і фантаст виявився вельми точний, пророкуючи появу інтернету. Навіть в таких деталях, як час виникнення інтернет-банкінгу. В інтерв'ю для одного з австралійських каналів письменник заявив, що на рубежі століть люди отримають доступ «до всієї інформації, яка потрібна для повсякденного життя: банківські виписки, бронювання місць в театрі - всього, що вам потрібно, щоб залишатися на хвилі сучасного суспільства». Сам онлайн-банкінг, що виник в кінці 90-х, до міленіуму став доступним в 80% світових банків.

Поки вистачає фантазії письменників і розробників, світ буде наповнюватися все більш інноваційними технологіями та рішеннями, в тому числі і платіжними. А ми будемо продовжувати роботу в обраному напрямку, наближаючи майбутнє без готівки. Може, не зовсім таке, яким його описували фантасти, але цілком зручним і безпечним для сучасних людей.

Сергій Францишко, віце-президент з розвитку бізнесу представництв MasterCard Europe в Україні, Молдові, Грузії, Туркменістані, Таджикистані, Киргизстані та Узбекистані

Переглядів: 369 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close