16.39.36
5 найважливіших наукових відкриттів Стівена Хокінга
      Як відомо, вчора в День числа Пі на 77 році життя цей тлінний світ покинув знаменитий британський астрофізик і популяризатор науки Стівен Хокінг. Складно переоцінити внесок цієї Людини в сучасну науку і життя окремих людей - мужність і завзятість Хокінга служили невичерпним джерелом натхнення для багатьох. Але, як влучно відзначили його діти, спадщина цього видатного астрофізика буде жити протягом багатьох років. У цій замітці хотілося б згадати головні наукові відкриття і прогнози про майбутнє людства.


Перш ніж почати, хотілося б підкреслити, що з аміотрофічний склероз (БАС), від якого, за статистикою, більшість помирає протягом п'яти років після діагнозу і лише одиниці живуть з цією хворобою до 10 років, Хокінг прожив більше 50 років! Причому хвороба ніяк не завадила йому одружитися (причому двічі), стати батьком (тричі), зробити масу відкриттів і пройти життєвий шлях, яким можна захоплюватися нескінченно.

Отже, головні відкриття Хокінга, які справили величезний вплив на розвиток сучасної науки:

Гравітаційна сингулярність

Теорії гравітації Ейнштейна допускає існування сингулярності - підмножини точок в просторі-часі, де астрономічний об'єкт, під впливом гравітаційного поля, здається вигнутим нескінченно. Відсутність будь-яких експериментальних підтверджень існування цієї самої сингулярності не завадило в 1970-х роках Стівену Хокінгу і іншому фізику - Роджеру Пенроузу - сформулювати теорію появи Великого вибуху, з якого, як вважається почалася історія Всесвіту, в результаті розширення сингулярності.

Термодинаміка чорних дір

Другий закон термодинаміки чорних дір (площа горизонту подій чорної діри може тільки збільшуватися) був сформульований Стівеном Хокінгом. Ще Хокінг намагався пояснити парадокс зникнення інформації в чорній дірі, також відомий як No-hair theorem.

Випромінювання Хокінга

Фізики в більшості своїй вважали, що ніщо (навіть світло) не може покинути меж горизонту подій чорної діри, але Хокінг за допомогою квантової механіки показав, що чорні діри насправді випускають випромінювання (теплове) і продовжують робити це до повного витрачання всієї своїй енергії і подальшого повного зникнення. Втім, процес цей дуже повільний і на випаровування повноцінної чорної діри з масою Сонця потрібно час, еквівалентний віку Всесвіту, тобто, більш 13 млрд років. Описаний процес отримав назву на честь фізика - Випромінювання Хокінга.

Зародження галактик

Британський фізик також був одним з прихильників інфляційної моделі Всесвіту, яка передбачає період прискореного в порівнянні зі стандартною моделлю гарячого Всесвіту розширення на ранній стадії Великого вибуху. Хокінг першим розповів, як самі непомітні зміни на ранніх стадіях розширення могли призводити до появи різних галактик у Всесвіті.

Хвильова функція Всесвіту

У прагненні створити теорію квантової гравітації Хокінг разом із Джеймсом Хартлі в 1983 році допустив існування хвильової функції Всесвіту в рамках безмежної моделі Хартла - Хокінга. Ця модель, яка все ще застосовується фізиками для проведення різних обчислень, говорить, що Всесвіт зявився з нізвідки, тобто, немає ніякої першопричини, з якої все почалося.

Прогнози

Що стосується прогнозів, Стівен Хокінг вірив, що чорні діри цілком можуть виявитися дверима в паралельні світи, хоча і допускав, що об'єкт, який потрапив в такий «портал» може вийти з нього зовсім іншим. Також він допускав, що в майбутньому людство навчиться створювати малі чорні діри, які є джерелом необмеженої енергії

Протягом останніх кілька років на всіх своїх лекціях і виступах Стівен Хокінг невпинно повторював, що людству потрібно якомога швидше почати колонізувати інші планети, оскільки в іншому випадку воно приречене на неминучу погибель. Астрофізик давав найрізноманітніші за термінами прогнози щодо судного дня і приводив безліч потенційних апокаліптичних сценаріїв: перенаселення, зміна клімату або падіння астероїда. Крім того, він визнавав потенційну користь від штучного інтелекту роботів, одночасно висловлюючи різні побоювання, щодо машин, які будуть розумнішими людей, включаючи зникнення цілого ряду професій.

Загалом, можна по-різному ставиться до висловлювань Хокінга, але вони завжди «чіпляли» і спонукали замислитись. І за те надбання, яке він залишив після себе, ми в неоплатному боргу. Будемо сподіватися, що коли-небудь «ми точно досягнемо зірок», як і заповідав Хокінг. Що ж, «твій хід, Ілон Маск».
Переглядів: 329 | Додав: dvi | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
der="0" width="100%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
Ім'я *:Email:WWW:
Код *:
close