DVI

Субота, 21.07.2018, 22.21.25
[ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Avto » Чи знали ви що ... » Що таке ABS
Що таке ABS
dviДата: Вівторок, 06.09.2011, 22.38.42 | Повідомлення # 1
Бог :-)
Група: Адміністратори
Повідомлення: 77Репутація: 32767  ±
Зауваження:  ±
Статус: Оффлайн
Доступно тільки для користувачів
Без ABS (зліва) з ABS (зправа)

Антиблокувальна система (АБС, ABS; ньому. Antiblockiersystem, англ. Anti-lock braking system) - система, що запобігає блокування коліс транспортного засобу при гальмуванні. Основне призначення системи полягає в тому, щоб запобігти втраті керованості транспортного засобу в процесі різкого гальмування і виключити ймовірність його неконтрольованого ковзання.

В даний час АБС, як правило, є більш складною електронною системою гальмування, яка може включати в себе антипробуксовочну систему , систему електронного контролю стійкості , а також систему допомоги при екстреному гальмуванні .

АБС встановлюється на легкових і вантажних автомобілях , мотоциклах , причепах , а також на колісному шасі літаків .

ABS призначена для недопущення блокування всіх чотирьох коліс при екстреному гальмуванні або гальмуванні на слизькій дорозі. Дана система по різному позначається на автомобілях у різних виробників, так у TOYOTA застосовується позначення 4 - ESC, у NISSAN - 4WAS, у HONDA - ALB, MAZDA - 4W-ABS, MITSUBISHI - 4 ABS, SUBARU - ABS.

Система ABS складається з основного блоку, який на багатьох машинах, що мають дану систему, можна побачити, заглянувши під капот, цей блок з'єднаний металевими трубками з гальмівним циліндром і гальмівної системою. Є, також датчики частоти обертання кожного колеса і комп'ютер, що обробляє інформацію від датчиків і, що дає сигнали на основний блок.

Якщо в момент гальмування яке-небудь з коліс блокується, то датчик частоти обертання цього колеса дасть інформацію на комп'ютер, а він, у свою чергу, прийме рішення і подасть сигнал на основний блок, в результаті, тиск гальмівної рідини в гальмівної магістралі знизиться і колесо розблокується. У цей момент датчик дасть сигнал про те, що колесо знову обертається і тиск в гальмівної магістралі відновиться. Колесо знову заблокується і відбудеться дію описане вище. І так колесо то буде блокуватися, то розблоковуватися, аналогічно гальмування на слизькій дорозі переривчастими натисканням на педаль гальма. Насправді система спрацьовує ще до того, як колесо заблокується, коли частота обертання колеса почала різко знижуватися і менше частоти обертання інших коліс, причому спрацьовування системи ABS практично миттєве і тому колесо не встигає заблокуватися.

Про спрацьовування системи ABS водій дізнається по спалахує в цей момент відповідної написи на панелі приладів і по поштовхів в педаль гальма. Якщо напис на приладовому щитку горить постійно, то це говорить про те, що система несправна внаслідок поломки або, як часто буває на машинах, які бігають по Росії не один рік, відсутній один або більше датчики частоти обертання коліс, які зняли при заміні стійок. При несправною системою ABS, гальмівна система працює як звичайна.

Принцип дії АБС

При русі транспортного засобу пляма контакту його коліс знаходиться в нерухомості відносно дорожнього полотна , тобто на колесо діє сила тертя спокою. Так як ця сила більше, ніж сила тертя ковзання [1] уповільнення при обертанні коліс із швидкістю , що відповідає швидкості руху транспортного засобу, буде ефективніше, ніж уповільнення при прослизанні коліс щодо дорожнього полотна. Крім того, транспортний засіб, одне або кілька коліс якого знаходяться в ковзанні, втрачає керування.

Пристрій системи

АБС складається з наступних основних компонентів:
датчики швидкості або прискорення (уповільнення), встановлені на ступицах коліс транспортного засобу;
керуючі клапани, які є елементами модулятора тиску, встановлені в магістралі основної гальмівної системи;
блок управління, який одержує сигнали від датчиків і керує роботою клапанів.

Після початку гальмування АБС починає постійне і досить точне визначення швидкості обертання кожного колеса. У разі якщо якесь колесо починає обертатися істотно повільніше інших (що означає, що колесо близько до блокування), клапан в ГМ обмежує гальмівне зусилля на цьому колесі. Як тільки колесо виходить з блокування, гальмівне зусилля відновлюється. [джерело не вказано 458 днів]

Цей процес повторюється кілька разів (або декілька десятків разів) в секунду, і як правило призводить до помітної пульсації гальмівної педалі. Зазвичай саме за цією ознакою водій може визначити момент спрацьовування АБС. [джерело не вказано 458 днів]

Гальмівне зусилля може обмежуватися як у всій гальмівній системі одночасно (одноканальна АБС), так і в гальмівній системі борту (двоканальна АБС) або навіть окремого колеса (багатоканальна АБС). Одноканальні системи забезпечують досить ефективне уповільнення, але тільки в тому випадку якщо умови зчеплення всіх коліс більш-менш однакові. Багатоканальні системи дорожче і складніше одноканальних, але мають більшу ефективність при гальмуванні на неоднорідних покриттях, якщо, наприклад, при гальмуванні одне або кілька коліс потрапили на лід, мокра ділянка дороги або узбіччя. [джерело не вказано 458 днів]

У сучасні АБС входить система самодіагностики, яка контролює роботу всіх компонентів системи за їх фізичних параметрах. Система самодіагностики запалює лампу несправності АБС на приладовій панелі і записує відповідний код несправності в пам'ять блоку управління. Після визначення несправності даний компонент виключається з роботи системи або вся система перестає працювати, а гальмівна система продовжує працювати. [джерело не вказано 458 днів]

У сучасних автомобілях поступово набувають поширення електричні гальмівні механізми, що діють незалежно на кожному колесі. У цьому випадку АБС існує, в основному, як один з алгоритмів керуючого блоку такий гальмівної системи і не робить ніякого впливу на педаль або рукоятку гальма. [джерело не вказано 458 днів]

Ефективність роботи АБС

У ряді випадків наявність АБС дозволяє досягти істотно більш короткого гальмівного шляху , ніж при її відсутності. Крім того, АБС дозволяє водієві зберігати контроль над транспортним засобом під час екстреного гальмування, тобто зберігається можливість здійснення досить різких маневрів безпосередньо в процесі гальмування. Поєднання двох цих факторів робить АБС дуже істотним плюсом в забезпеченні активної безпеки транспортних засобів.

Досвідчений водій може ефективно гальмувати і без використання АБС, контролюючи момент зриву коліс самостійно (найбільш часто такий прийом гальмування використовується мотоциклістами [2] ) і послаблюючи зусилля гальмування на межі блокування [3] . Ефективність такого гальмування може бути порівнянна з гальмуванням при використанні одноканальної АБС. Багатоканальні системи в будь-якому випадку мають перевагу в тому, що вони можуть контролювати гальмівне зусилля на кожному окремому колесі, що дає не тільки ефективне уповільнення, але і стабільність поведінки транспортного засобу в складних умовах нерівномірного зчеплення коліс з поверхнею дороги.

Для недосвідченого водія наявність АБС краще в будь-якому випадку, оскільки дозволяє екстрено гальмувати інтуїтивно зрозумілим способом, просто прикладаючи максимальні зусилля до гальмівної педалі або рукоятці і зберігаючи при цьому можливість маневру.

У деяких умов робота АБС може привести до збільшення гальмівного шляху. На пухких поверхнях, таких як глибокий сніг , пісок або гравій , заблоковані при гальмуванні колеса починають зариватися в поверхню, що дає додаткове уповільнення. Незаблоковані колеса гальмують в цих умовах повільніше. Для того щоб можна було ефективно гальмувати в таких умовах, АБС часто роблять відключається. Крім того, деякі типи АБС мають спеціальний алгоритм гальмування для пухкої поверхні, що призводить до численних короткочасним блокуванням коліс. Така техніка гальмування дозволяє досягти ефективного уповільнення без втрати керованості, як при повній блокування. Тип поверхні може бути встановлений водієм вручну або може визначатися системою автоматично, шляхом аналізу поведінки автомобіля або за допомогою спеціальних датчиків визначення дорожнього покриття.

Система допомоги при екстреному гальмуванні

Технологія «Brake Assist» вперше з'явилася на споживчому ринку в 1996 році на Mercedes-Benz SL-Class і S-Class. Починаючи з 1998 року, компанія почала впроваджувати цю систему в усі свої моделі стандартної комплектації. Слідом за Mercedes-Benz незабаром пішли такі компанії, як Audi, Acura, Infiniti, BMW, Rolls Royce, Land Rover і Volvo з власними розробками Brake Assist.

Brake Assist - це адаптивна система (driver-adaptive system), що допомагає водієві при гальмуванні. Електроніка, яка контролює роботу Brake Assist, пов'язана з гальмівною системою і розрізняє екстрене гальмування від, наприклад, зупинки на світлофорі. Припустимо, на дорогу несподівано вибіг дитина. Ваша нога інстинктивно тисне на педаль гальма, датчик моментально обчислює реакцію і силу натиснення на педаль і визначає ступінь небезпеки ситуації. Потім сенсор за долі секунди передає сигнал гальмах, а вони далі - гальмівним супортам, активізується АБС, автомобіль уповільнює хід.

Brake Assist скорочує гальмівний шлях на 45 відсотків, хоча навіть досвідчені водії можуть скоротити гальмівний шлях тільки на 10 відсотків, а гальмівний шлях - це запорука збереження здоров'я і життя як пішохода, так і водія.

Крім власних розробок Mercedes-Benz, таких як регулятор відстані Distronic Plus, який контролює необхідну дистанцію до попереду автомобіля, існують і інші види Brake Assist. Компанія Volvo придумала «систему безпеки в місті» (City Safety system), яка працює при швидкості автомобіля до 30 км / ч. Симбіоз навігатора і Brake Assist пропонує Toyota, при якому система активується в разі екстреного гальмування на світлофорі. [4]
Форум » Avto » Чи знали ви що ... » Що таке ABS
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук: